Malowanie tapety - jak i czym pomalować tapetę

Malowanie tapety krok po kroku

Wizja żmudnego i pracochłonnego zrywania tapety w salonie sprawia, że wciąż odkładamy decyzję o remoncie? Przeraża nas zakres prac, bałagan i oczywiście wydatki. Jeśli jednak zależy nam jedynie na odświeżeniu wnętrza, możemy zaplanować szybki i ekonomiczny remont. Malowanie tapety to zdecydowanie dobry pomysł na renowację ścian, a przy tym świetny patent na interesujący efekt we wnętrzu. Podpowiadamy, jak malować i czy w ogóle można malować tapety z włókna szklanego, typu raufaza czy papierowe.

Niegdyś modna tapeta w róże teraz przyprawia nas o zawrót głowy. Psychodeliczne wzory przytłaczają, a zdjęcie metropolii nocą przywodzi na myśl już tylko zgiełk i poranne korki zamiast relaksować i koić? To sygnał, że pora na zmianę wystroju! Z drugiej strony zrywanie tapet i nakładanie gładzi gipsowej oznacza żmudne i męczące godziny poświęcone na remont. Malowanie tapety pozwoli nam na przyspieszenie i ograniczenie zakresu prac remontowych. Wnętrze odświeżymy nawet łatwiej i szybciej niż przy malowaniu tynku.

Czy malowanie tapety farbą wchodzi w grę?

Tapeta tapecie nierówna – okazuje się, że nie każdą z nich można po prostu przemalować. Wynika to ze specyfiki oraz struktury poszczególnych materiałów wykończeniowych. Informacji o tym, czy można pomalować tapetę, najlepiej szukać u jej producenta. Przestudiujmy dokładnie kartę techniczną produktu: powinniśmy znaleźć tu zarówno szczegółowy opis właściwości i parametrów, instrukcję montażu wraz z listą zalecanych wyrobów, jak i zalecenia dotyczące pielęgnacji. Wielu producentów (na szczęście!) zawiera tu także informacje dla osób, które zamierzają w przyszłości przemalować tapetę, wskazują rodzaj farb oraz zostawiają podpowiedzi dotyczące malowania tapet.

Tapeta do malowania, czyli jaka?

Malowanie tapety krok po kroku

*tapety z włókna szklanego

Najpopularniejszym rodzajem tapet do przemalowania są tapety z włókna szklanego. Włókno szklane to materiał bardzo odporny na uderzenia i odkształcenia, szorowanie i mycie; nie deformuje się pod wpływem wilgoci, w związku z czym bez obaw możemy sięgnąć po wałki i pędzle, i pomalować ściany na wybrany kolor. Według niektórych producentów, jeśli tylko użyjemy farb wysokiej jakości, tapety szklane możemy malować nawet siedmiokrotnie, nadal zachowując widoczny wzór w przypadku wykończeń z wytłaczaną fakturą.

*tapety raufaza

Tapeta raufaza to w zasadzie wykończenie wybierane głównie z myślą o przyszłym remoncie czy konieczności zmiany kolorystyki. Nadaje ścianie bardzo interesujący wygląd, może mieć niebanalną fakturę. Co ciekawe najpopularniejsze są tapety raufaza w kolorze białym. Możemy je przemalować od razu po przyklejeniu lub cieszyć się eleganckim odcieniem ścian przez kilka sezonów i dopiero potem zaplanować zmianę kolorystyki. Co istotne malowanie tapety typu raufaza możemy przeprowadzać wielokrotnie, za każdym razem osiągać inny, zaskakujący efekt.

*tapeta papierowa

Możliwe jest także malowanie po tapecie papierowej, jednak nie po każdej. Zanim zaplanujmy prace, powinniśmy zapoznać się ze wspomnianą kartą techniczną produktu i upewnić się, czy aby na pewno możemy zaaplikować na nią farbę. Jeśli jednak mamy do czynienia z wykończeniem odpornym na wilgoć, prawdopodobnie nie ma żadnych przeciwskazań, aby zmienić jej kolor czy odcień.

Rodzaje tapet

Dlaczego tapeta do malowania to dobry pomysł?

Niektórzy przyklejają tapety z pełną determinacją i właśnie z myślą o przemalowaniu ich w przyszłości. Trzeba przyznać, że to dość sprytna, przemyślana taktyka. Dzięki swoim właściwościom tapety ukrywają istniejące oraz przyszłe ryski i pęknięcia (mówimy tu jednak o bardzo niewielkich uszkodzeniach), a poza tym maskują drobne nierówności powierzchni. Możliwość zmiany kolorystyki to kolejny atut wykończenia.

„Nie” dla malowania tapet?

Kiedy zaś malowanie tapet to rozwiązanie, które nie wchodzi w grę? W dwóch przypadkach. Jeśli mamy do czynienia ze wspomnianym wykończeniem papierowym i do tego nasiąkliwym, musimy zaplanować zrywanie tapet, a nie ich malowanie. Z tego samego powodu zapomnijmy o malowaniu starej tapety papierowej.

Drugi przypadek dotyczy zaś powierzchni bardzo gładkich, czyli takich, do których warstwa farby nie osiągnie pożądanej przyczepności. Wyrób będzie ześlizgiwać się z podłoża, zamiast na nim osiąść i trwale się z nim związać. Oznacza to, że malowanie tapety winylowej nie przyniesie nam dobrych rezultatów. Podobnie, jeśli chodzi o tapety flizelinowe czy laminowane.

Czym pomalować tapetę?

Jaką farbą malować tapetę

W pierwszej kolejności konieczne jest zastosowanie specjalnej farby podkładowej, jak np. Dulux Tapety Farba Podkładowa, która zakryje rysunek czy wzór tapety i przygotuje powierzchnię do nałożenia farby nawierzchniowej oraz zwiększy jej przyczepność. Co dalej? Zdaniem specjalistów do malowania tapet najlepiej nadają się farby emulsyjne, np. lateksowe emulsje Dulux Kolory Świata lub Dulux EasyCare. Farba tworzy szczelne, gładkie, przyczepne powłoki, dodatkowo odporne na szereg czynników, np. na szorowanie. Co istotne, preparaty lateksowe bardzo łatwo się nakładają i rozprowadzają, w związku z czym z malowaniem tapety, także tej o wyczuwalnej strukturze, poradzi sobie nawet osoba bez większego doświadczenia.

Pamiętajmy, że specjalne farby do malowania tapet nie istnieją, choć czasami na ryku pojawiają się tak ukierunkowane grupy produktów. Jest to jednak wyłącznie zabieg marketingowy, bowiem do malowania tapety z łatwością możemy wykorzystać wspomniane wyroby lateksowe. Jeśli mamy wątpliwości lub nie znaleźliśmy takiej informacji w karcie technicznej farby, zapytajmy o to sprzedawcę lub zwróćmy się z zapytaniem bezpośrednio do producenta.

Jak pomalować tapetę?       

Istotnym etapem jest ocenienie stanu tapet – należy upewnić się, czy nie odklejają się od powierzchni ścian. Słabo przyczepne fragmenty należy najpierw dokładnie przykleić. Następnie musimy odkurzyć tapety oraz usunąć z ich powierzchni plamy, tłuste zabrudzenia i przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką, po czym pozostawiać ściany do całkowitego wyschnięcia. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy gruntować tapetę przed malowanie? Nie. Gruntujemy przede wszystkim surowy tynk lub pomalowane ściany w celu wyrównania chłonności czy pylenia podłoża. Powierzchnie wykończone tapetą nie mogą być zaś chłonne, pyliste czy niestabilne. Jednak na pewno musimy użyć wspomnianej farby podkładowej.

Do malowania tapety strukturalnej będziemy potrzebowali szerokiego wałka z dłuższym włosiem, dzięki któremu dokładnie pokryjemy farbą wszelkie zakamarki i zagłębienia, do takiej o gładkiej fakturze – wałka z krótszym włosiem. Jak pomalować tapetę? Rozprowadzajmy wyrób równomiernie, od góry do dołu, nachodzącymi na siebie pasami. Nie przyciskajmy zbyt mocno wałka do podłoża. Jeśli konieczne będzie naniesienie poprawek, zamiast nakładać farbę na dane fragmenty czy punkty ściany, pomalujmy całą ścianę jeszcze raz – osiągniemy w ten sposób najlepszy efekt.

Jeśli wykończenie jest w dobrym stanie, ponadto struktura wykończonej ściany aż zachęca do eksperymentów, chwyćmy za farby i wałki! Malowanie tapety to znakomity sposób na szybką metamorfozę wnętrza.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...