Malowanie drzwi wewnętrznych

Malowanie drzwi wewnętrznych krok po kroku

Malowanie drzwi wewnętrznych powinno być traktowane jako jeden z nieodłącznych etapów remontu. Zamiast dostosowywać kolorystykę wnętrza do odcieni skrzydła i ościeżnicy pomyślmy o kompleksowej zmianie! Tłumaczymy, jak pomalować drzwi wewnętrzne, aby osiągnąć doskonały, trwały efekt.

Mówisz „remont” i myślisz o malowaniu, prawda? Planując szybkie prace remontowe, zazwyczaj skupiamy się na kolorach ścian – przemalowanie ścian pozwala na wprowadzenie znaczącej zmiany małym kosztem. Nie zapomnijmy jednak również o detalach. Wystarczy bowiem pomalować drzwi wewnętrzne oraz parę dodatkowych szczegółów, aby przeprowadzić kompletną, pełną i przemyślaną metamorfozę wnętrza, która nie obciąży zbyt mocno naszego domowego budżetu.

Jaką farbą pomalować drzwi wewnętrzne?

Malowanie drzwi wewnętrznych - druga warstwa

Malowanie drzwi wewnętrznych to zadanie, z którym poradzą sobie również ci, którzy nie mają ogromnego doświadczenia w pracach remontowych.

Pierwszy krok to wybór odpowiedniej farby. Jakiego produktu szukamy? Zastanówmy się, na oddziaływanie jakich czynników i zagrożeń będzie narażona powierzchnia. Skrzydło drzwiowe zlokalizowane są w traktach komunikacyjnych wnętrza, to zatem oczywiste, że powinniśmy je zabezpieczyć przed powstaniem przetarć czy zabrudzeń. Kolejne ważne kwestie to łagodny zapach – tak aby przeprowadzanie prac we wnętrzu nie było uciążliwe czy niebezpieczne – oraz krótki czas schnięcia. Nasze wymagania z pewnością spełni uniwersalna farba Dulux Rapidry. Jest przeznaczona do malowania m.in. drewna, metalu i PCV. Tą samą farbą możemy pomalować zarówno drzwi wewnętrzne, jak i grzejniki, idealnie dobierając odcienie detali w pomieszczeniu.

Renowacja drzwi wewnętrznych krok po kroku

Malowanie drzwi wewnętrznych - potrzebne narzędzia

Farba wybrana? Misja malowanie drzwi wewnętrznych ma zatem ogromne szanse na powodzenie. Kolejny etap renowacji to dokładne i prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania.

Krok 1.

Zabezpieczanie przed malowaniem

Aby zapewnić sobie swobodny dostęp do drzwi, możemy zdemontować skrzydło oraz oprzeć je o zabezpieczoną (np. folią malarską) ścianę lub ustawić na stabilnych klockach. Z drugiej strony zdejmowanie drzwi wcale nie jest niezbędne – możliwe, że najwygodniejsze będzie malowanie zawieszonego skrzydła. Pamiętajmy jedynie o zabezpieczeniu ościeżnicy i podłogi folią malarską.

Krok 2.

Przygotowanie drzwi do malowania - odkręcanie klamki

Odnawianie drzwi wewnętrznych rozpoczynamy od odkręcenia wszelkich demontowalnych elementów, jak klamki czy zawiasy, lub co najwyżej zabezpieczenia ich folią i taśmą. Następnie usuńmy z powierzchni stare, łuszczące się powłoki malarskie lub lakiernicze za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Jeśli stara warstwa dobrze trzyma się podłoża i nie odstaje, teoretycznie wystarczy, że zmatowimy ją drobnoziarnistym papierem ściernym.

Krok 3.

Przygotowanie drzwi do malowania - oczyszczenie drzwi

Powinniśmy też odpylić skrzydło oraz je umyć i odtłuścić. Należy pozbyć się wszelkich plam, zatłuszczeń, resztek kleju czy żywicy. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni możemy rozpocząć malowanie drzwi wewnętrznych

Przygotowanie drzwi do malowania - zmatowienie

Jeśli na etapie przygotowań usunęliśmy poprzednią powłokę malarską lub lakierniczą, zacznijmy od zagruntowania powierzchni skrzydła jedną warstwą farby Dulux Rapidry. Jeżeli zaś nakładamy nową warstwę farby na starą, zmatowioną powłokę, w pierwszej kolejności wykonajmy wymalowanie próbne, tzn. pomalujmy niewielki i słabo widoczny fragment powierzchni. Jeśli nie zauważymy jakichkolwiek niepożądanych efektów, oznacza to, że możemy pomalować całość. W innym przypadku konieczne będzie ponowne przygotowanie podłoża, w tym zeszlifowanie starej warstwy pokrywającej drzwi.

Krok 4.

Malowanie pędzlem trudno dostępnych miejsc

Wybierzmy pędzle i wałki o takim włosiu, jakie zaleca producent. Będziemy potrzebowali małego pędzla do detali oraz średniego wałka do większych powierzchni.

W pierwszej kolejności pokryjmy farbą trudno dostępne miejsca, np. te, w których skrzydło styka się z ościeżnicą. Następnie pomalujmy większą powierzchnię. Rozprowadzajmy równomierną, niezbyt grubą warstwę wyrobu. Do uzyskania najlepszego efektu będziemy potrzebować 2 warstw farby. Dulux Rapidry to produkt szybkoschnący, w związku z czym kolejną warstwę emalii nakładajmy w odstępie 2-4 godzin od poprzedniej. Od razu po zakończeniu malowania usuńmy taśmę malarską.

Zakładanie klamki po malowaniu drzwi

Dobrym pomysłem przy okazji remontu jest zmiana koloru drzwi wewnętrznych. Dzięki temu skrzydło drzwiowe stanie się interesującym, przykuwającym wzrok akcentem, które nie sposób będzie przeoczyć.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...