Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe? Obierzmy jeden wnętrzarski kierunek, styl, jaki będzie obowiązywał we wnętrzu. I trzymajmy się go! Jeśli jedno z pięter postanowiliśmy urządzić w stylu vintage, na kolejnym nie ulegajmy czarowi minimalizmu czy nowoczesności. Oprzyjmy się pokusie wystroju typu fusion, nie łączmy zbyt wielu konwencji. Nawet jeśli oba poziomy nie są bezpośrednio ze sobą połączone, chociażby otwartymi schodami, trzymajmy się jednego stylu; wybierzmy ponadto podobne meble oraz elementy wyposażenia. Dzięki temu mieszkanie będzie gustowne i eleganckie.
Mieszkanie dwupoziomowe – aranżacje i najlepsze pomysły
Dobrym pomysłem jest estetyczne połączenie obu poziomów – nie tylko w temacie konwencji. Zaplanujmy jeden, powtarzający się we wnętrzu motyw, który będzie przewijał się w aranżacji. Może drewno? Drewno stanowi doskonały łącznik, perfekcyjnie wpasowuje się w różne konwencje, zarówno klasyczne, jak i skandynawskie czy industrialne. Jako wspólny motyw sprawdzą się również czarno-białe fotografie, plakaty ze starych filmów lub pamiątki z podróży.

Jeśli pragniemy stworzyć nić porozumienia pomiędzy poszczególnymi strefami wnętrza, zastanówmy się nad uwzględnieniem w aranżacji roślin. Wiecznie zielone rośliny doniczkowe stworzą w naszym mieszkaniu oryginalny klimat, a ponadto sprawią, że poczujemy się bliżej natury. Jeśli chcemy hołdować najświeższym trendom, wybierzmy efektowne i niewymagające skomplikowanej pielęgnacji sukulenty oraz kaktusy. Do łask wróciły również paprotki, które dodatkowo zadbają o jakość powietrza w pomieszczeniach.
Mieszkanie dwupoziomowe – przemyśl aranżacje, wybierz kolory
Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe, nie możemy pominąć zagadnienia kolorów. To bowiem one pozwalają na najbardziej konsekwentne, a przy tym efektowne połączenie obu pięter. Panują tu podobne zasady, jak przy dobieraniu elementów wyposażenia, mebli i detali. Kolory ścian w mieszkaniu muszą być spójne i konsekwentnie dopasowane.
Jedną z możliwych strategii jest wybranie jednej, dominującej tonacji i wykorzystanie jej w całym wnętrzu. Takim kolorystycznym motywem przewodnim może być np. błękit, który doskonale radzi sobie w różnych stylizacjach i konwencjach (jak chociażby Baby Blue z palety Dulux EasyCare) oraz szarość (szczególnie lekka Niewzruszona Szarość), która chętnie wchodzi w związki z innymi barwami. Neutralną, uniwersalną tonacją jest również beż (może Beżowy Pled?), którą z łatwością zestawimy z wybranymi odcieniami.
Oczywiście warto nieco zdynamizować wnętrze i wyróżnić w nim intensywniejsze kolorystyczne akcenty. Pomyślmy o zaznaczeniu detali inną, kontrastową barwą – w zależności od pietra i strefy mieszkania możemy zastosować dwa różne odcienie tego samego koloru. Jakieś przykłady? Dobrym kompanem dla błękitu będzie nasycony fiolet, np. Lawendowa Dolina, z kolei w połączeniu z beżem lub lekkim brązem doskonale poradzi sobie ciemniejsza szarość, jak Najmocniejszy Szary.