Jak pomalować salon z jadalnią? Nic trudnego! Istnieje kilka uniwersalnych strategii, które możemy wdrożyć podczas aranżowania pomieszczenia, musimy jednak pamiętać również o paru podstawowych regułach. Swoje wnętrzarskie wysiłki powinniśmy uzależnić od specyfiki wnętrza, czyli m.in. wielkości pomieszczenia oraz jego układu. To do nich dostosowujemy zarówno tonacje kolorystyczne, jak i rodzaj zabudowy.

Aranżacja salonu z kuchnią: dwie jednostki na jednej przestrzeni

Na połączenie jadalni z salonem decydujemy się przede wszystkim w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. Aranżacja salonu z jadalnią, a nawet i kuchnią na sporej przestrzeni to aranżacyjne marzenie, każdy sprzęt czy detal znajdą tu bowiem swoje miejsce. W takim wnętrzu bez trudu rozplanujemy poszczególne strefy oraz uzyskamy wygodny, przemyślany układ formalny. Duży stół z krzesłami czy fotelami możemy umieścić np. kilka metrów od kanapy i stolika kawowego. Z drugiej strony kompozycję może domknąć wyspa kuchenna lub długi blat roboczy pozwalający na komfortową pracę w kuchni.

Jak pomalować salon z jadalnią w przypadku, gdy mamy do czynienia z przestronnym, otwartym pomieszczeniem? Mamy tu naprawdę szerokie pole do popisu. Możemy wybrać jeden kolor, a interesujący akcent wprowadzić na poziomie dodatków, lub zróżnicować barwy ścian. Pomyślmy o skomponowaniu kolorów na zasadzie ciemne-jasne. Segment z salonem pomalujmy na jaśniejsze tonacje, a z jadalnią na ciemniejsze. Lub odwrotnie! Dzięki temu jednocześnie wizualnie połączymy, jak i rozdzielimy oba sektory. Przejdźmy do przykładów. Jadalnia utrzymana we fiolecie (jak Niezłomny Fiolet z palety Dulux) doskonale porozumie się z salonem pomalowanym na szaro (kłania się odcień Kopalnia Srebra). Aby dodatkowo uatrakcyjnić kompozycję, możemy wpleść w nią np. kolor żółty, szczególnie w tak pozytywnym odcieniu, jak Egzotyczne Curry.

Kolorystyczne plany w aranżacji salonu z jadalnią

Aranżacja salonu z jadalnią

Jadalnia w salonie niekoniecznie musi mieć formę oddzielnego kąciku ze stołem i krzesłami. Czasem wystarczą hokery oraz przedłużony blat czy wyspa kuchenna, przy której zjemy szybkie śniadanie i wypijemy kawę lub nawet zaplanujemy romantyczny wieczór przy świecach. Kolory w takiej aranżacji salonu z jadalnią mogą obejmować różne plany. Jedna ze ścian stanowi w tym przypadku tło dla pozostałych powierzchni – kolejnych ścian, sprzętów i mebli. Dzięki temu wnętrze zyskuje na przestrzenności, wielopoziomowości. Taką kanwą może stać się szarość (np. Morze Północne) – jest świetną bazą wyjściową do tworzenia kompozycji. Zestawmy ją z inną, wybraną barwą – pudrowym, nieco przybrudzonym różem (jak Kwitnący Migdałowiec), zielenią (np. Perfekcyjną Pistacją) bądź lekkim fioletem (może Liliowa Magia). Co istotne, kolor ścian kontynuujmy na poziomie mebli, dzięki temu zbudujemy siatkę odniesień i nawiązań. Całość znakomicie zepnie posadzka – taka sama w całym pomieszczeniu.

Razem, a jednak osobno, czyli kontrasty

Aranżacja salonu z jadalnią

Poziomy w aranżacji salonu z jadalnią możemy zaprojektować również na zasadzie kontrastu. Spektakularny efekt osiągniemy przede wszystkim w przypadku, gdy salon i jadalnia funkcjonują niejako w oddzielnych pomieszczeniach połączonych jednak za pomocą powiększonego otworu drzwiowego. Ściany w jednym sektorze pomalujmy na ciemny kolor (jak Nocna Wyprawa), w drugim zaś – na bardzo jasną tonację. Perfekcyjnie w takich zestawieniach sprawdzi się biel. Choć to dwie, zupełnie różne jednostki formalne, podczas aranżowania ich na jednej przestrzeni musimy być konsekwentni. Precyzyjnie dobrane kolory to najlepszy sposób na piękny, przemyślany salon z jadalnią.