Kontrast kolorów

Wprowadź do domu radość przy pomocy wyrazistej pomarańczy, wzorując się na pięknych obrazach Claude'a Moneta.

Uważany za pierwszy przykład impresjonistycznego malarstwa, pełen wyrazu obraz Moneta Impresja, Wschód słońca znany jest z lśniącego czerwono-pomarańczowego słońca na tle głębokiego błękitu. Monet powiedział kiedyś: „Jasność koloru wynika bardziej z siły kontrastu niż jego naturalnej własności”. Z tego właśnie powodu malarz ten łączył ze sobą pomarańcz i błękit na jednym płótnie. Te dwa odcienie tworzą wyrazisty kontrast, gdyż pochodzą z przeciwnych stron koła barw.

Ożyw swoją codzienność

Jeśli podoba Ci się odwaga, z jaką Monet korzystał z odcieni pomarańczy, może warto rozważyć dodanie odrobiny tego jaskrawego koloru do swojej kompozycji barw? Dokładnie tak jak Monet wykorzystywał kontrast do uzyskania wyrazistego efektu, Ty też możesz spróbować zestawić ze sobą odcienie zieleni, błękitu z cytrusowymi odcieniami pomarańczy, np. jaskrawym, koralowym lub mandarynkowym. Pomarańcz doskonale prezentuje się z kontrastującymi odcieniami typu błękit i zieleń, ale może też nabrać dynamicznego wyrazu, kiedy połączy się ją z podobnie jaskrawymi kolorami, np. grejpfrutowym, czy soczysto-jagodowym.

Stwórz ciepły blask

Jeśli chciałabyś użyć koloru pomarańczowego do uzyskania bardziej stonowanego efektu, zastąp jaskrawe odcienie bardziej wyciszonymi, np. dyniowym lub mahoniowym. Odcienie te w dalszym ciągu zapewnią energię malowanej przestrzeni, lecz nadadzą jej także atmosferę ciepła i wyrafinowania. A jeśli uwielbiając pomarańcz nie chciałabyś, aby zdominował on cały wystrój, spróbuj wykorzystać jedynie delikatne dodatki i akcesoria w tym kolorze.

Kolory na zdjęciu