Najlepsza farba emulsyjna to…

W poszukiwaniu idealnego produktu wpisujemy do wyszukiwarki hasło „farba emulsyjna czy farba akrylowa?”. Okazuje się wtedy, że… często mylimy pewne pojęcia. Jedno bowiem nie wyklucza drugiego: farby akrylowe mogą być emulsjami. Mówiąc prościej, większość farb dostępnych na rynku to emulsje - akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Prawidłowo postawione pytanie mogłoby więc brzmieć: „farba akrylowa czy farba lateksowa?”. Różni je zawartość danych składników, przede wszystkim żywicy. Farby lateksowe mają jej więcej, akrylowe zaś mniej.

Farby akrylowe do ścian? Czy może lateksowe?

Która z tych farb emulsyjnych będzie lepsza? Oba produkty wyróżniają się wysoką trwałością, dobrym kryciem oraz łatwością w aplikacji. Są wodorozcieńczalne, bezpieczne dla użytkownika i środowiska, mają delikatny zapach, można je stosować na różnego rodzaju podłożach. Zarówno farby akrylowe do ścian, jak i preparaty lateksowe tworzą paroprzepuszczalne powłoki, co oznacza, że ściany mogą swobodnie „oddychać” (wilgoć nagromadzona w przegrodzie może być bez problemu oddawana powietrzu w pomieszczeniu – nie jest kumulowana w materiale budowlanym).

Farby akrylowe są przeznaczone przede wszystkim do malowania ścian o dużej powierzchni, ponadto mniej narażonych na zabrudzenia. Jeśli jednak szukamy farby na ścianę o konkurencyjnej odporności na szorowanie (dzięki temu usuniemy plamę z powierzchni bez ryzyka uszkodzenia powłoki czy starcia koloru), sięgnijmy przede wszystkim po emulsję lateksową (jak chociażby Dulux Kolory Świata). Tym sposobem stworzymy powłokę wyjątkowo łatwą w pielęgnacji.