Dla wielu z nas wybór idealnego odcienia farby oznacza koniec wszelkich dywagacji nad produktem. Owszem, kolor jest jednym z najważniejszych czynników. Nie powinien być jednak jedynym. Ostateczny wygląd ściany zależy bowiem nie tylko od barwy, ale także od rodzaju farby.

Większość farb dostępnych na rynku możemy podzielić na lateksowe i akrylowe. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj charakteryzuje się wysoką trwałością oraz wygodą w użytkowaniu. Lateksowe farby są powszechnie uznawane za najbardziej uniwersalne i praktyczne. Na tyle praktyczne, że z powodzeniem poradzą sobie we współczesnym domu, w którym spore jest ryzyko powstania plam na ścianach.

Farby lateksowe – bezpieczne i nietoksyczne

Od farb wymagamy, aby były całkowicie bezpieczne dla domowników - przede wszystkim, jeśli są wśród nich dzieci - niezależnie od pomieszczenia, w którym je stosujemy. Nie powinny zawierać szkodliwych rozpuszczalników, nie mogą wydzielać lotnych związków organicznych, kwestią kluczową jest ponadto neutralny, niedrażniący zapach. Na szczęście nie będziemy mieli większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego produktu. Powyższe warunki spełniają m.in. farby lateksowe, całkowicie neutralne dla domowników i – co istotne – dla środowiska.

Farba lateksowa nie boi się wilgoci. Nawet w odcieniu Waniliowa Poświata .

Farby lateksowe – najwyższa trwałość

Dzięki wysokiemu stężeniu żywic w farbie lateksowej jest ona odporna na ścieranie. Oznacza to, że w przypadku plamy i konieczności umycia jej miękką stroną gąbki, unikamy ryzyka wytarcia ze ściany również warstwy farby. Farba lateksowa nie boi się zmywania, Ba! można ją myć wodą - jest całkowicie jej niepodważalny atut.

Farby lateksowe – opinie użytkowników

Jeśli szukamy trwałej, zmywalnej powłoki polecanym rozwiązaniem są właśnie farby lateksowe. Opinie o tego rodzaju produktach są bardzo pozytywne – kto raz próbował malować wnętrze farbą lateksową, ten pozostanie jej wierny na lata. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wspomnianą łatwość w usuwaniu plam. Zanieczyszczenia, brud, kurz nie przylegają do powłoki. Ponadto po dotknięciu powierzchni nie zostają na niej żadne odciski palców. Problemu nie stanowią nawet dosunięte do ściany meble – nie pozostawią na lateksowej farbie trwałych śladów.

Farby lateksowe okażą się znakomitym wyborem. Np. w odcieniu Imbirowej Herbaty lub Namiętności Carmen.

Które farby lateksowe wybrać?

Przed większymi zakupami sprawdzamy opinie na stronach internetowych i pytamy znajomych. Podobnie powinno być w przypadku farb, malowania ścian nie powtarzamy bowiem co sezon. Postawmy na produkt renomowanej marki, taki, który wyróżnia się pozytywnymi recenzjami. Przychylne opinie użytkowników mogą sprawić, że sięgniemy zwłaszcza po hydrofobową i plamoodporną farbę lateksową Dulux EasyCare. Co interesujące, jest ona 10 razy bardziej odporna na szorowanie od standardowej emulsji lateksowej. Dzięki zastosowanej technologii hydrofobowej plamy niemalże spływają po powierzchni powłoki, dzięki czemu, aby je usunąć, wystarczy przetrzeć ścianę szmatką. Jeżeli zaś nie potrzebujemy aż takiego zabezpieczenia przed płynnymi zabrudzeniami, a naszym priorytetem jest osiągnięcie niepowtarzalnej barwy, możemy sięgnąć po jeden z wielu Kolorów Świata.

Zakup farby powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb oraz wymagań pomieszczenia. Dotyczy to zarówno danego koloru, jak i właściwości powłoki. Aby sprawdzić, jak dany kolor czy rodzaj farby poradzi sobie w naszym wnętrzu, sięgnijmy po wygodne testery barw. Dzięki nim zyskamy pewność, że wybór był trafiony.