Salon w stylu loft: modne aranżacje industrialnych salonów

Styl industrialny narodził się z czystego praktycyzmu. Te wszystkie opuszczone fabryki, które stanowiły spadek po czasach recesji, wymagały przecież zagospodarowania! Po kilku dekadach dostrzegliśmy w nich ogromny potencjał aranżacyjny, a mankamenty zaczęliśmy uważać za wyróżniki i zalety. Konwencją postprodukcyjną zainteresowali się architekci i projektanci wnętrz, zachęcając do odtworzenia jej cech również w zgoła nieindustrialnej przestrzeni: mieszkaniu w bloku czy podmiejskim domu. Salon w stylu loft od lat stanowi jedną z najmodniejszych aranżacji.

Salon w stylu loftowym – o czym należy pamiętać?

Czym charakteryzuje się salon w stylu industrialnym? Przestrzenią! Fabryki, magazyny i inne obiekty przemysłowe zamieniono na wnętrza mieszkalne o niespotykanym dotąd metrażu, otwartej przestrzeni, wysokich sufitach. Czy możemy takie warunki odtworzyć w mieszkaniu? Oczywiście zależy to od specyfiki wnętrza. Z drugiej strony w stworzeniu stylizowanego salonu może nam bardzo pomóc zrezygnowanie z podziałów. Aby nadać wnętrzu loftowego sznytu, wystarczy na poziomie jednego, otwartego pomieszczenia urządzić zarówno salon, jak i kuchnię z jadalnią. Możemy również postawić na pozorne połączenie, czyli np. ścianki działowe zbudowane ze szkła i metalu (zestawienie tych dwóch materiałów to absolutny must-have industrialnego salonu!).

Industrialny salon – postaw na światło

Salon w stylu loft 3

Projektanci przekonują, że największą ozdobą salonu w stylu industrialnym jest naturalne światło. Duże, wysokie przeszklenia to zatem jeden z najważniejszych punktów aranżacji. Nie zasłaniajmy okna firankami, nie wieszajmy tu zasłonek – to zbyteczne. Jeżeli jednak obawiamy się ciekawskich spojrzeń sąsiadów, zamontujmy lekkie, dyskretne rolety, które – złożone – zupełnie nie rzucają się w oczy. Industrialny salon to również perfekcyjnie dobrane elementy oświetlenia. Możemy nazwać się prawdziwymi szczęściarzami, jeśli na targu staroci udało nam się kupić oryginalną, przemysłową lampę ze starej fabryki. Z drugiej strony tego typu stylizowane gadżety są obecnie do kupienia niemal w każdym markecie czy sklepie z akcesoriami do wnętrz. Elegancka lampka biurowa w miedzi lub duży czarny bądź biały metalowy klosz na żeliwnej nóżce? Regulowana, stalowa lampa stojąca za sofą? To zdecydowanie nasze klimaty!

Loft w salonie: dodatki i kolory

Salon w stylu loft 2

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe elementy wyposażenia, w salonie w stylu loft króluje elegancka, nieco surowa klasyka. Spotykają się tu drewno, metal i szkło: drewniane krzesło przy stoliku na metalowych nogach, skórzana lub obita miękką tkaniną kanapa, wygodne fotele utrzymane w odcieniach szarości bądź beżu. Industrialny salon ponad wszystko lubi dodatki: wielki, stylizowany na stary zegar, czarno-białe fotografie, lutra w prostych ramach itd.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o kolorach. To one nadają wnętrzu pożądanego klimatu, decydują o jego charakterze. Salon w stylu industrialnym kryje w sobie pewną surowość, sięgnijmy więc po zimne, nieco surowe barwy. Doskonale sprawdzi się tu Szary Denim z palety Dulux EasyCare – odcień, który zamyka w sobie jednocześnie szare i błękitne tonacje. Możemy go połączyć z różnymi odcieniami szarego, przełamać szarością wpadającą w brąz lub dążącą w kierunku grafitu. We wnętrzu postprodukcyjnym perfekcyjnie sprawdzą się również nasycone fiolety (jak Niezłomny Fiolet), wzmagające wrażenie tajemniczości. Wreszcie też zgniłe, nasycone zielenie i mocne brązy. Okazuje się, że nie musimy się obawiać intensywnych, głębokich tonacji.

Salon w stylu loft stworzyć możemy nawet w – wydawałoby się – absolutnie nieprzystosowanej do tego przestrzeni. Zimne kolory nadadzą ton wnętrzu, detale zaś poinformują o danej konwencji.