[H1] Oceń swoje wnętrze [H1] Do różnych pomieszczeń pasują różne kolory, dlatego, aby dokonać właściwego wyboru, w pierwszej kolejności należy ocenić wnętrze. Jeżeli pomieszczenie, które zamierzasz malować, ma okna skierowane na północ i jest dość ciemne, warto je rozjaśnić żywymi, nasyconymi barwami. W pomieszczeniach z widokiem na stronę południową dobrze sprawdzają się właściwie wszystkie kolory, nawet te ciemne i mroczne.

Jaką funkcję pełni Twoje pomieszczenie? Czy będziesz w nim jeść, pracować czy spać? Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, możesz we wnętrzu stworzyć atmosferę odpowiednią do jego przeznaczenia. Chłodne i stonowane kolory, takie jak blada zieleń czy morski błękit, wniosą do Twojego wnętrza spokój, a żywe, głębokie odcienie będą napełniać Cię energią.

[H1] Inspiracja jest wszędzie [/H1] Przyroda jest wspaniałym źródłem efektownych zestawień kolorystycznych. Wybierz się na spacer i zainspiruj się bogactwem natury. Fotografuj kwiaty, muszle i drzewa, które przywodzą na myśl spokój i ukojenie. W jakim otoczeniu czujesz się najlepiej?

Masz oryginalną poduszkę lub narzutę w charakterystyczny wzór? Zastanów się, który element wnętrza najbardziej lubisz. Użyj kolorów, w których utrzymany jest Twój ulubiony przedmiot, a następnie wkomponuj ten przedmiot w odnowione pomieszczenie – dzięki temu uzyskasz spójny efekt.

Inspiracje można również czerpać ze sztuki. Wybierz kilka barw ze swojego ulubionego obrazu i stwórz z nich paletę kolorów. Dzięki temu w domu nigdy nie zabraknie Ci natchnienia.

[H1] Tablica kolorów czyni cuda [H1] Gdy już wybierzesz kolory, zbierz próbki farb, tkanin, tapet o różnych odcieniach. Umieść je na płaskiej powierzchni lub białym kartonie, który będzie tłem dla powstającego schematu. Wypróbuj różne zestawienia kolorystyczne. Nie spiesz się. Zdystansuj się, aby ocenić stworzone przez siebie kompozycje. Gdy trafisz na tę właściwą, będziesz to wiedzieć.

[H1] Wypróbuj, zanim kupisz [/H1] Stosowanie testerów to praktyczny sposób, aby przekonać się, czy wybrany odcień prezentuje się równie dobrze na ścianie jak na tablicy kolorów. Wypróbuj farbę w różnym świetle: maluj fragmenty ściany w różnych miejscach lub przyczepiaj do różnych części ściany pomalowany arkusz papieru, aby sprawdzić, jak kolor wygląda w naturalnym, a jak w sztucznym świetle, oraz jak zmienia się wraz z porami dnia.

Kolory na zdjęciu