Matka natura wyposażyła w nas w pakiet wspomnień, które ukrywają się w nas głęboko mimo postępu ewolucji. Dlatego też otoczeni naturalnymi, ciepłymi kolorami czujemy się bezpiecznie. Barwy ziemi, kamieni, kory, drewna, piasku budzą w nas pozytywne skojarzenia, pomagają się uspokoić, wyciszyć, koją nerwy. Brązowe ściany lub lekkie, naturalne beże to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy wnętrze domu ma pełnić ściśle określoną funkcję: dawać schronienie i tworzyć spokojną, cichą enklawę.

Neutralne odcienie staną się znakomitą bazą dla dalszych, kolorystycznych decyzji

Niebieskie dodatki: wyrazisty kontrast z brązem

Powiedzieliśmy już zatem, że brązowe ściany ugładzą nasze pędzące myśli i utulą zszargane nerwy. Nie możemy jednak zapomnieć o kolejnym, niepodważalnych atucie brązów i jego pochodnych: pasują niemal do wszystkiego. Neutralne odcienie staną się znakomitą bazą dla dalszych, kolorystycznych decyzji, niemal wariacji. Doskonałym pomysłem są niebieskie dodatki. Kolor ziemi skomponowany z kolorem nieba – czy natura wymyśliła coś doskonalszego?! Niebieskie dodatki w pomalowanym na brązowo, beżowo lub piaskowo pomieszczeniu to klasyka gatunku, przykuwający wzrok motyw, strzał w dziesiątkę. Pokój niebiesko-brązowy rozkocha nas w sobie od pierwszego wejrzenia.

Garść Muszelek

Nieśmiertelne zestawienie: pokój brązowo-niebieski

Dlaczego tak jest? Po pierwsze, kontrasty są zawsze bardzo pożądane. Barwy o różnej temperaturze, ciepły brąz (Drzewo sandałowe) zestawiony z zimnymi, niebieskimi dodatkami tworzą niecodzienną, nieco ekscentryczną, ale zawsze niezmiennie elegancką parę. Po drugie, nie zapominajmy, że nadal poruszamy się w tej samej stylistyce: zarówno brązy, jak i błękity od zawsze kojarzyły nam się z elegancją, nawet wyszukaniem. Pokój niebiesko-brązowy to zatem idealne, aranżacyjne wyjście.

Jakie detale sprawdzą się w takiej konwencji? Zacznijmy od drobnostek: tu niewielki, zgrabny niebieski wazonik, tam piękna błękitna lampa. Jeśli mamy wrażenie niedosytu, wybierzmy niebieskie poduszki lub zdecydujmy się na większe powierzchnie w kolorze nieba: zasłony lub dywan. Pięknie, prawda?