Rustykalność to zręczne połączenie starego z nowym, bazowanie na znanych, zastanych formach, ale jednoczesne nierezygnowanie z nowoczesnych środków wyrazu. Styl rustykalny romansuje też z tematyką wiejską, choć absolutnie nie powinniśmy utożsamiać obu trendów – czerpią one z siebie, inspirują się sobą nawzajem, ale pozostają względem siebie autonomiczne. Rustykalność wyraża się pewnymi charakterystycznymi elementami wyposażenia. W przypadku salonu mogą to być unikatowe meble nawiązujące do danego regionu. Znajdziemy tu również naturalne materiały, jak drewno czy kamień. W kuchni zaś zobaczymy piękne drewniane meble, może też odrestaurowany kredensik z szybkami. Łazienka rustykalna także może stać się polem do popisu.

Łazienka rustykalna stworzy sielankowy klimat

Ton łazience rustykalnej nadają główne elementy wyposażenia. Przede wszystkim wanna. Tak, łazienka w stylu rustykalnym nie obejdzie się bez pięknej, starej (lub stylizowanej na taką) wanny. Pożądane materiały to przede wszystkim emalia, zdarzają się również wanny kamienne, masywne, o mocnej konstrukcji – takie, które kojarzyć się będą z wakacjami w ukrytej przed światem, włoskiej winnicy. Przy takiej wannie nie musimy się już zbytnio martwić o pozostałe dodatki czy nawet stylizowaną armaturę, to właśnie ona stanie się motywem przewodnim łazienki w stylu rustykalnym.

Ciemny fiolet i kojąca miętowa zieleń ścian

Co natomiast z kolorami? W którym kierunku iść? Styl rustykalny we wnętrzach jest dość liberalny, lubi bowiem zarówno jasne tonacje, biele przełamane naturalnym, ciepłym drewnem, rozmyte szarości i beże, jak i mocne akcenty kolorystyczne. Projektanci często polecają ciemną, butelkową zieleń, która świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami. W podpowiedziach architektów pojawia się również ciemny fiolet – intensywny, nasycony, przywodzący na myśl wrzosowe pola. Ciemny fiolet stanowi doskonałe tło dla jasnych elementów wyposażenia, poza tym pięknie komponuje się z innymi kolorami, m.in. z niebieskim czy różnymi odcieniami czerwieni.

Dobrym pomysłem jest skierowanie całej uwagi na fioletową ścianę lub jej fragment (czy nawet ściankę działową). Kolor jest na tyle charakterystyczny i intensywny, że nie potrzebuje już towarzystwa innych mocnych barw. Ciemny fiolet zestawmy zatem z jasnym odcieniem zieleni (tak, zieleń przy fiolecie prezentuje się niecodziennie!), jak chociażby miętowa zieleń. Zimne odcienie wejdą ze sobą w kolorystyczną komitywę, wzajemnie się dopełniając. Farbą w kolorze miętowej zieleni możemy pomalować większe powierzchnie, główną ścianę czy w przypadku pomieszczenia o różnych planach – ścianę położoną w tle.

Urządzając łazienkę w stylu rustykalnym, uważajmy na to, aby nie przesadzić. Styl jest bardzo „chłonny” – choć pasuje do niego wiele dodatków i kolorów, postawmy na wyważenie.