Aranżowanie wnętrza przypomina bawienie się w swatkę. Szukamy najlepszych połączeń, związków, które przetrwają próbę czasu, par, które zbudują ze sobą unikatową, trwałą relację. Możemy to odnieść zarówno do doboru mebli, dodatków, jak i do wykorzystanych we wnętrzu kolorów. Dekoracje ścian w salonie mogą odmieć jego charakter, sprawić, że nabierze wyrazu i pożądanego charakteru – zręczne połączenie kolorów we wnętrzu sprawi, że pomieszczenie będzie przyciągać wzrok. Taką dobraną parą jest szary i pomarańczowy.

Piękny szaro-pomarańczowy pokój dzięki ściennym dekoracjom

Nie musimy łączyć kolorów ton w ton czy poruszać się wokół tej samej temperatury barwowej. Ba! kontrast zimne-ciepłe jest jak najbardziej wskazany. Kierujmy się tu powiedzeniem „przeciwieństwa się przyciągają”. Nie inaczej jest w przypadku szarości i pomarańczu – zupełnie różne, o różnym nasyceniu, charakterze, a tak zgodne! Szaro-pomarańczowy pokój to doskonałe uosobienie tej idei.

Jak jednak dobrać proporcje? Jak połączyć szarość i pomarańcz, aby nie przesadzić? Szaro-pomarańczowe ściany staną się ozdobą salonu, pięknym tłem dla dodatków i detali, o ile tylko postawimy na wyważenie i pewnego rodzaju powściągliwość. Zamiast decydować się na radykalne rozwiązania w stylu „jedna ściana na pomarańczowy, druga na szary”, zdecydujmy się na połączenie subtelne i niemal nieoczywiste. Po pierwsze, nienachalne pomarańczowe akcenty na szarej ścianie. Pomarańczowe dekoracje na takim tle będą prezentowały się niecodziennie.

Geometryczne pomarańczowe dekoracje ścian w salonie

Zastanówmy się, jaką formę powinniśmy nadać pomarańczowym dekoracjom. Aby szaro-pomarańczowe ściany nie przeciążyły wnętrza, postawmy na niebanalne zestawienie. Jakieś pomysły? Sięgnijmy po geometryczne wzory. Szarą, jasną powierzchnię pomalujmy w precyzyjne, dokładnie rozplanowane pasy, podkreślając harmonię salonowych sprzętów, linii, rozwiązań zastosowanych we wnętrzu. Aby pomarańczowy dobrze komponował się z delikatną szarością, wybierzmy ciepły, nasycony odcień (jak chociażby Serce Tybetu). Ponadto upewnijmy się, czy pomarańczowe dekoracje mają swoje odniesienie we wnętrzu – wystarczy parę detali, poduszka, lampa itd.

Taka pomarańczowa dekoracja stanie się motywem przewodnim wnętrza, podyktuje porządek aranżacji, nada jej tonu.

Szaro-pomarańczowe ściany dzięki zaledwie kilku pociągnięciom pędzla

Inne propozycje? Projektanci podpowiadają, aby kolory połączyć na linii poziomej. Na górną połowę ściany wybierzmy błękit(np. nasycony Lodowy Brzask), na dolną mocny granat (jak Granat Pierwsza Klasa), rozdzielając je pomarańczowym pasem (polecamy Korzeń Kurkumy), świetnie komponującym się z tymi dwiema barwami. Taka pomarańczowa dekoracja stanie się motywem przewodnim wnętrza, podyktuje porządek aranżacji, nada jej tonu.

Chcielibyśmy wprowadzić do szarego salonu nieco pomarańczowego koloru, przełamać monotonię, uzyskać efekt „wow”? Wystarczy jedno wolne popołudnie, trochę farby, pędzle i wałki. Malowanie salonu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.