Jak dobrać kolory?

Jeśli chciałbyś zrobić wizualne wrażenie w swoim salonie, może warto wymalować na ścianach delikatne pasy w harmonijnych odcieniach? Kluczem do stworzenia eleganckiego stylu jest wybór kolorów, które znajdują się obok siebie na kole barw, np. szarego-gołębiego, ciemnoszarego, czy koloru trufli. Dzięki naszym poradom Twoja ściana nabierze nowego wyrazu dzięki idealnym pasom:

Rozpoczynamy malowanie pasów na ścianach.

1) Malowanie pasów na ścianach rozpocznij od dobrania właściwego, odpowiedziego dla efektu, który chcesz osiągnąć koloru – my użyliśmy przygaszonej szarości. Nałóż dwie warstwy farby i pozostaw do wyschnięcia.

Technika malowania pasów na ścianach.

2) Utnij kawałek sznurka na długość od sufitu do podłogi (lub miejsca, w którym kończy się listwa przypodłogowa). Na obu końcówkach sznurka umieść masę klejącą i przytwierdź jeden koniec do szczytu ściany, pozwalając sznurkowi na swobodne zawiśnięcie, po czym przymocuj drugą końcówkę u podstawy ściany. Pozwoli Ci to na dokładne narysowanie pionowych linii, które wyznaczą granice pasków na Twojej ścianie.

3) Po obu stronach pionowej linii umocuj słaboklejącą taśmę maskującą, żeby ściany naprawdę były w paski, a nie we wzorzyste fale.

4) Usuń sznurek i pomaluj ten wąski pasek, który powstał pomiędzy oboma kawałkami taśmy (my wybraliśmy odcień ciemnoszary, aby uzyskać kontrast pomiędzy ścianą a paskami). Delikatnie zanurz pędzel w farbie i nałóż ją w miejscach, gdzie okaże się to konieczne – w ten sposób zatamujesz „krwawienie” farby pod taśmą.

5) Kiedy farba jest jeszcze nieco wilgotna, usuń taśmę maskującą. Dzięki tej sztuczce, ze ściany ściągniesz taśmę nie naruszając farby, a Twoje paski będą miały równe krawędzie.

6) Teraz możesz wykonać krok 2 tyle razy, ile Ci się tylko podoba. Zalecamy pozostawienie 20-centymetrowej odległości pomiędzy paskami na ścianie – dzięki temu uzyskasz elegancki i jednolity efekt.

Potrzebujesz więcej porad?

Dowiedz się jak pomalować ścianę w prążki.