Atramentowy błękit i szarości to kolory modne w 2016 roku.

Malowanie cegły krok po kroku

Jeśli podoba Ci się wyrazisty, fakturowy efekt surowej cegły w pokoju, ale masz wątpliwości co do jej koloru, możesz pomalować ścianę swoim ulubionym odcieniem. Oto nasze wskazówki, jak uzyskać nieskazitelne wykończenie:

1). Bardzo ważne jest, aby zacząć od czystego „płótna”. Wyczyść dokładnie ścianę szczotką drucianą lub z twardym włosiem, po czym odkurz wszelkie kawałki zaprawy i kurzu. Wytrzyj powierzchnię cegieł wilgotną ściereczką z mydłem i pozostaw ścianę do wyschnięcia na 12 godzin.

2). Widzisz w cegłach i spoinach pęknięcia lub zarysowania? Jeśli tak, uzupełnij ubytki odpowiednim materiałem wypełniającym i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi czasu schnięcia wypełniacza.

Trend Słowa i obrazy to paleta kolorystyczna stonowanych odcieni.

3). Teraz przy użyciu wałka (ze średnim lub długim włosiem, zgodnie z zasadą: im bardziej szorstka powierzchnia, tym dłuższe włosie) zaimpregnuj ścianę farbą gruntującą odpowiednią do cegieł. Przy pomocy pędzla pomaluj wszelkie wnętrza na spoinach, do których nie dotarł wałek. Przed rozpoczęciem właściwego malowania pozostaw ścianę do dokładnego wyschnięcia – w razie wątpliwości sprawdź zalecenia producenta na opakowaniu.

Trend dekoratorski 2016 - Słowa i obrazy to zestawienie szarości i błękity w industrialnym stylu.

4). Do malowania ściany z cegły wybierz farbę akrylową na bazie wody przeznaczoną do wnętrz i pomaluj ją tak, jak maluje się każdą inną ścianę w domu, tym samym wałkiem, który został wcześniej użyty do nałożenia farby podkładowej. Jeśli malowana powierzchnia styka się ze ścianą lub sufitem w innym kolorze, trzeba będzie odciąć krawędzie i kąty przy użyciu pędzla, aby uzyskać profesjonalną jakość wykończenia.

5). Powierzchnia odsłoniętych cegieł jest bardziej porowata niż ścian gipsowych, dlatego też trzeba będzie nałożyć co najmniej dwie warstwy farby, aby uzyskać jednakowe wykończenie. Przed pomalowaniem kolejnej warstwy (nie więcej jednak niż czterech), pozwól każdej poprzedniej dobrze wyschnąć.