Poddasza kochamy za oryginalny rysunek wnętrza, zjawiskową architekturę oraz szerokie możliwości aranżacyjne. Choć przestrzeń pod skosami jest nieco kłopotliwa w zagospodarowaniu, jednocześnie kryje w sobie ogromny potencjał. Z powodzeniem urządzimy tu zarówno romantyczną sypialnię, jak i oryginalny salon czy bardzo wygodną łazienkę. Sekretem dobrego wykorzystania oraz organizacji poddasza jest jednak nie tylko zręczne dopasowanie poszczególnych elementów wyposażenia czy mebli, ale także umiejętne dobranie kolorów. Nieco kłopotów mogą sprawić nam skosy. Bo jak w końcu powinniśmy je pomalować? Czym się kierować, decydując się na poszczególne kolory?

Malowanie ścian ze skosami

Jak malować pokoje ze skosami? Wysoka ścianka kolankowa

Wbrew pozorom wybranie koloru skosów to trudne zadanie. Decyzję powinniśmy uzależnić od warunków wnętrza oraz efektu, jaki pragniemy osiągnąć. Jeśli ścianka kolankowa jest wysoka (tzn. możemy swobodnie stanąć przy niej w pozycji wyprostowanej), skosy przejmą na siebie rolę sufitu. Nie są umieszczone na wysokości naszego wzroku, w związku z czym nie ma potrzeby malowania ich na kolor ścian. W takim przypadku najbezpieczniejszym, uniwersalnym rozwiązaniem będzie biel oraz wszelkie jej pochodne (czyli takie odcienie jak Nietuzinkowe ecru czy Białe Wino). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie malowania skosów na bardziej intensywny kolor, o ile tylko nie przeciąży to aranżacji i nie nadwyręży harmonijnych proporcji pomieszczenia.

Malowanie ścian ze skosami

Jak malować pokoje ze skosami przy niskiej ściance kolankowej?

Co jednak w sytuacji, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska? Tu sprawa nieco się komplikuje. Wiele zależy od wielkości pomieszczeń pod dachem oraz nachylenia połaci. Im mniejsze poddasze i bardziej pochylony dach, tym pełniej skosy domykają wnętrze. Co prawda, tworzą przepiękną oprawę stylowej łazienki czy sypialni, jednak jednocześnie mogą działać na nas nieco klaustrofobicznie. W związku z tym do malowania skosów w niewielkim pomieszczeniu wybierajmy raczej rozjaśniające wnętrze, jasne tonacje, jak wspomniane złamane odcienie bieli, a oprócz tego wszelkie odcienie kremu i beżu, błękity czy szarości.

Jak malować ściany ze skosami w większym pomieszczeniu? Stonowane, nieprzytłaczające tonacje zdadzą egzamin również tutaj. Optycznie jeszcze bardziej otworzą, powiększą wnętrze. Ponadto będą stanowić doskonałe tło dla ścian, na których uwieczniliśmy intensywniejszą barwę. Z drugiej strony w pomieszczeniach o sporym metrażu czy poddaszach zaplanowanych jako otwarte możemy sobie pozwolić na więcej w dziedzinie koloru i jasne barwy zestawić z bardziej dynamicznymi.

Jak malować skosy? Jaki kolor wybrać? Najlepszą podpowiedź powinno stanowić dla nas samo wnętrze. Spójrzmy na nie obiektywnie i zdecydujmy, czy ciemne refleksy przypadkiem nie przeciążą aranżacji, czy może lepiej sięgnąć po biel i beż.