1. Przygotuj dużo wolnej przestrzeni wokół miejsca pracy, usuwając z okolic schodów wszelkie rzeczy i zdejmując z nich dywany i chodniki. Wszystkie powierzchnie i meble, których nie chcesz malować, zakryj gazetami lub narzutami chroniącymi przed kurzem i zabezpiecz taśmą malarską.
  2. Widzisz jakieś wystające gwoździki lub gwoździe tapicerskie? Jeśli tak, wbij je w schody młotkiem na głębokość 2-3 mm, po czym wgłębienia uzupełnij odpowiednim wypełniaczem do drewna [local market: please insert relevant product advice here], aby uzyskać przyjemną i gładką powierzchnię do malowania.
  3. Jeśli malujesz lakierowaną powierzchnię, przetrzyj ją delikatnie drobnym papierem ściernym, aby uzyskać lekko chropowatą fakturę. Dzięki temu nowa warstwa farby będzie trzymać się lepiej. (Jeśli stara powłoka jest w złym stanie, zamiast papieru ściernego lepiej zastosować odpowiedni środek do usuwania farby, aby się jej pozbyć.)
  4. Odkurz schody i poręcze, a następnie przetrzyj je wilgotną szmatką, aby usunąć wszelki kurz i brud, po czym wytrzyj wszystko na sucho.
  5. Czas na podkład! Dobra farba podkładowa zapewni lepsze przywieranie nowej powłoki do malowanej powierzchni i wydłuży czas jej eksploatacji. Pamiętaj, aby surowe drewno i wszelkie miejsca pokryte wypełniaczem pokryć specjalistyczną farbę podkładową i gruntującą do drewna [local market: please insert relevant product advice here].
  6. Po całkowitym wyschnięciu podkładu możesz przystąpić do malowania. Malowanie (wzdłuż słojów) rozpocznij od górnych stopni schodowych, stopniowo schodząc w dół. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać ok. 6-8 godzin.
  7. Jeśli innym kolorem malujesz schody, a innym poręcze, zrób to w różnym czasie, pozwalając na wyschnięcie pierwszego elementu, zanim zabierzesz się za drugi. W miejscach stykania się obu kolorów wykorzystaj taśmę malarską, aby uzyskać staranne wykończenie.
  8. Po wyschnięciu wszystkich malowanych elementów możesz ponownie zamontować poręcz - lub zostawić same schody w ich pełnej okazałości, przez co uzyskasz czysty, klasyczny efekt, który podkreśli piękno Twojego malarskiego dzieła.