„Kocham mój nowy dom, ale jeden pokój zawsze sprawia wrażenie nieco przyciemnionego. Jak mogę go rozjaśnić?”

Małe okna, niski sufit, dziwne załamania ścian lub niewłaściwie dobrana farba - wszystko to może sprawić, że pokój będzie wydawał się ciemniejszy, niż byś chciała. Wystarczy jednak odpowiedni dobór kolorów, aby dokonać natychmiastowej transformacji i wnieść do pomieszczenia energię i radość.

Projektantka wnętrz , Henrietta von Stockhausen z firmy VSP Interiors, pokazuje, jak można rozjaśnić nawet najciemniejsze pokoje w domu.

Chłodniejsze kolory na ścianach sprawiają wrażenie większej przestrzenności i lekkości wystroju. Aby uzyskać maksymalny efekt lekkości, pomaluj salon jasnymi odcieniami szarości, błękitu i zieleni.

1. Zimne odcienie są cool

Wykorzystaj zjawisko optycznego oddalenia, jakie zapewniają chłodne kolory– pomalowanie ścian farbami w takich odcieniach pozwoli na uzyskanie większej przestrzenności i lekkości wystroju. Aby uzyskać maksymalny efekt lekkości, pomaluj salon jasnymi odcieniami szarości i błękitu – synergia jasnych odcieni (dzięki którym w pomieszczeniu będzie więcej światła) i chłodnych kolorów, które „rozsuną” ściany, zadziwi Ciebie i domowników.

Słoneczne tony rozjaśnią i ocieplą ciemne, słabo oświetlone przestrzenie. Sięgnij po jasne odcienie gliny i żółte kolory

2. Jak rozjaśnić pokój - wpuść nieco słońca

Jeśli zależy Ci na ciepłej i przytulnej atmosferze, do aranżacji salonu wykorzystaj jasne odcienie naturalnej gliny i koloru pomarańczowego, które rozjaśnią i ocieplą ciemne, słabo oświetlone przestrzenie. Uważaj jednak, aby nie zagracić pokoju brązowymi meblami, co mogłoby się okazać nieco przytłaczające. Wykorzystaj kolory metaliczne, zwłaszcza odcienie miedzi i złota, do stworzenia kreatywnych, odbijających światło akcentów.

Unikaj ciemnych kolorów na suficie. Biel to zawsze bezpieczne rozwiązanie, choć można go także pomalować innymi, jasnymi odcieniami

3. Jasne kolory a sufit

Aby osiągnąć efekt optycznego powiększenia i lekkości pokoju, unikaj ciemnych kolorów na suficie. Biel to zawsze bezpieczne rozwiązanie, choć sufit można także pomalować innymi, jasnymi odcieniami - od zieleni po złoto. Szczególnie dobrze będzie prezentować się słoneczny odcień koloru żółtego, który wniesie do Twojego wnętrza ciepło i energię.

4.Zwiększ ilość światła aby rozjaśnić pokój

W ciemnych pokojach trzeba maksymalnie wykorzystać poziom ich oświetlenia. Wykorzystanie farby z połyskiem to świetny sposób na rozświetlenie urządzanej przestrzeni. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się różowe odcienie gipsu. Jeżeli nie boisz się eksperymentów – wykorzystaj ciemniejsze i jaśniejsze odcienie koloru w celu wyrównania nierównomiernego oświetlenia ścian pokoju i stworzenia iluzji przestrzeni.

Wykorzystanie farby z połyskiem to świetny sposób na rozświetlenie urządzanej przestrzeni. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się różowe odcienie gipsu

5.Jasne kolory a detale

Pomaluj ościeżnice, listwy przypodłogowe i pozostałe gzymsy jasnymi, odbijającymi światło kolorami, które będą delikatnie kontrastować z odcieniem na ścianach. Dzięki temu dodasz pokojowi charakteru bez uszczerbku dla jego lekkości. Ciekawy efekt może przynieść pomalowanie framug okien i drzwiodpowiednio dobrany kolor pomoże Ci rozjaśnić wnętrze.

Złota myśl

Rozświetl ciemne zakątki swojego domu, łącząc ze sobą meble utrzymane w jasnej kolorystyce lub szafki z lustrami oraz odpowiednio rozstawione lampki.