Zaczynamy!

Kolor w jasnych, zwróconych na południe pokojach wygląda inaczej niż pokojach ciemnych i z oknami wychodzącymi na północ. Dlatego też najlepiej unikać chłodnych kolorów w ciemnych pokojach i zamiast tego równoważyć słabe światło naturalne ciepłymi, pastelowymi odcieniami. Odpowiedni kolor możesz wybrać z palety Dulux Kolory Świata. Jeśli chcesz mieć pewność, jak będzie wyglądać dany kolor, użyj Testera i wypróbuj wybrane odcienie w różnym oświetleniu.

Salon

Jeśli w Twoim salonie nie ma zbyt wiele światła, najlepiej zastosować ciepłe, pastelowe odcienie, takie jak bladożółty i miodowy. Możesz także spróbować pomalować wnętrze okna na biało, np. farbą Dulux Latex Matt, aby odbijało jak największą ilość światła.

Kuchnia

Ciemną kuchnię można rozjaśnić, malując ją chłodnymi, odbijającymi światło kolorami, takimi jak ciepłe zielenie, morskie błękity i jasne, przydymione fiolety. Można także zastosować punktowe reflektory halogenowe, kierując więcej światła na obszary, w których przygotowuje się posiłki.

Sypialnie

Aby rozjaśnić ciemną sypialnię słonecznymi tonami, warto pomalować ściany ciepłymi odcieniami, takimi jak morelowy i brzoskwiniowy. Ciepłe odcienie rozświetlają przestrzeń, dzięki czemu nasze oczy postrzegają pokój jako jaśniejszy niż jest w rzeczywistości. Inna sztuczka to odbijanie światła po całym pomieszczeniu przy użyciu dużego, opartego o ścianę lustra.

Łazienka

Aby ciemna łazienka wydawała się jaśniejsza i większa, warto wybrać orzeźwiające odcienie z chłodniejszego krańca spektrum kolorów, takie jak miętowy lub głęboki morski. Należy zastosować najgłębszy odcień w pobliżu podłogi i najjaśniejszy przy suficie, co tworzy iluzję przestrzeni. Można również zamontować oszklone lub wyposażone w lustra szafki, które odbijają światło po całym pomieszczeniu.

Korytarz

Stwórz przyjemną atmosferę w korytarzu, stosując jasne, złotawe odcienie, takie jak bladożółty i brzoskwiniowy. Jeśli preferujesz większą subtelność, możesz spróbować ciepłych, neutralnych kolorów, takich jak płowy, owsiany i truflowy. Aby podkreślić nastrój, zamontuj lustro z ozdobną ramą lub jasną, miedzianą lampę stołową.