Aby uzyskać ten efekt, trzeba przygotować:

• ozdobne listwy wykończeniowe
• kilka dużych arkuszy papieru
• trochę kredy
• miarkę (metrówkę)
• małą piłkę do metalu
• skrzynkę uciosową
• farbę do listew wykończeniowych
• klej do przymocowania listew do ściany.

1. Wybierz rozmiar i kształt paneli

Dobrze jest naszkicować rozmiar i kształt projektu paneli na dużych kartkach papieru. Przy użyciu taśmy malarskiej przymocuj je na ścianie. W ten sposób będzie można zmieniać ich położenie i przekonać się, jak będą wyglądały w przestrzeni.

Najprostsze są panele prostokątne, ale jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować odtworzyć pokazane na tym zdjęciu wymyślne kąty.

2. Zaznacz panele przy użyciu kredy i metrówki

Przy użyciu kredy i metrówki zaznacz miejsca paneli na ścianie. Warto także posłużyć się poziomicą, aby upewnić się, że wszystkie krawędzie są proste i równe.

Naklejenie lekko klejącej taśmy malarskiej na linie wyznaczone przez kredę pozwoli Ci na lepsze wyobrażenie sobie rzeczywistego położenia paneli na ścianie.

3. Zmierz panele, aby obliczyć, ile metrów listwy lub wałków dekoracyjnych będzie potrzebnych.

Na rynku jest szeroka oferta różnych kształtów i rozmiarów. Wystarczy poszukać w Internecie lub specjalistycznych sklepach.

4. Podocinaj odpowiednio listwy wykończeniowe

Kiedy już masz listwy i chcesz zaczynać, przy pomocy piłki do metalu i skrzynki uciosowej utnij listwy pod kątem 45 stopni. Przeczyść je delikatnie papierem ściernym, aby miejsca łączenia były dobrze wyprofilowane.

5. Pomaluj listwy wykończeniowe

Kolor, którym pomalujesz listwy, wpłynie na nastrój pomieszczenia. Aby uzyskać efekt pięknego, francuskiego domu w stylu rustykalnym, śnieżna biel będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli lubisz bardziej efektowny wyraz, pomaluj listwy bardziej jaskrawym kolorem i zestaw je z neutralną barwą ściany.

6. Przyklej listwy do ściany i pozostaw do wyschnięcia.

Po wyschnięciu farby przyklej listwy do ściany odpowiednim klejem w tubce, z aplikatorem umożliwiającym punktowe i precyzyjne klejenie.

Do całkowitego wyschnięcia listwa będzie potrzebować co najmniej 24 godzin.