Jak wybrać kolory ścian do wnętrza?

Nie wiesz jaki kolor ścian wybrać do wnętrza Twojego pokoju lub mieszkania? Przygotowaliśmy pare rad które pomogą Ci wybrać idealny kolor.

Jak wybrać kolory ścian do wnętrza mieszkania?

Kontrasty to bardzo dobry pomysł. Ogniste Flamenco i Antyczny Marmur stworzą piękną kompozycję.

Wybór odpowiedniego koloru do wnętrza to trudne zadanie. A połączenie kilku? Prawdziwa sztuka! Każdy z nich niesie w sobie inny ładunek emocjonalny, wyzwala w nas inne odczucia, dodatkowo – wpływa na odbiór wnętrza oraz inaczej reaguje w towarzystwie światła o danej specyfice. Zamiast podejmować pochopne decyzje przed sklepową półką, zabierz kolor do domu, przetestuj i sprawdź go we wnętrzu.

Nie zapominajmy o tym, że kolory wywołują w nas konkretne emocje, pomagają nam się wyciszyć lub - wręcz przeciwnie – umożliwiają naładowanie baterii, sprawiają, że czujemy się pełni energii. Decyzję o kolorach uzależnijmy więc nie tylko od stylistyki, do której dążymy, ale również: ich potencjalnego oddziaływania na domowników.

Czerwony, żółty, niebieski, a może fioletowy? Wybierz swój kolor na ścianę

Kolor Czerwony skłoni nas do pozytywnego myślenia (szczególnie taki jak Ogniste Flamenco), pobudzi naszą kreatywność, a poza tym sprawi, że rano będziemy chętniej wstawać z łóżka.

Kolor Żółty (Słoneczne Sari) to barwa optymizmu i radości. Dzięki niemu będziemy mieć dobry humor, a ponadto staniemy się bardziej zorganizowani.

Kolor Niebieski (jak Bezkresny Ocean) nas wyciszy, uspokoi, odstresuje, pozwoli na chwilę się zatrzymać.

Podobnie fioletowy, który dodatkowo pobudza wyobraźnię oraz zielony (może Dzikie Pnącza?) – przynoszący ukojenie.

Nasze odczucia, emocje, samopoczucie w ogromnej mierze zależą od kolorów ścian. W towarzystwie Złoty Pieprz poczujemy się bezpiecznie, a przy Ryżowe Pola – odstresowani.

Pomarańczowy pobudzi zarówno nasz umysł, jak i apetyt (przetestuj, jeśli masz w domu niejadka!).

Kolory ścian dobrze jest więc dopasować m.in. do charakteru pomieszczenia. Do sypialni wybierajmy takie, które nas wyciszą, a do gabinetu – które pozwolą nam się skupić. Zanim jednak kupimy parę wiaderek farb, sięgnijmy po testery kolorów i sprawdźmy, jak odbieramy daną barwę. Możliwe, że czerwony wysysa z nas energię, a przy niebieskim czujemy się ospali.

Sprawdź, jak „zmieniać” wnętrze mieszkania za pomocą koloru

Dobrze dobrany kolor wpływa na percepcję wnętrza. Zastanów się, czy lepsze będą Dulux Lody Malaga, czy może Dulux Dzikie Pnącza.

Odpowiednie skomponowanie kolorów wpłynie na odbiór pomieszczenia – zręczne dopasowanie barw sprawi, że salon, sypialnia czy przedpokój będą wydawały się większe, mniejsze, dłuższe lub wyższe. Podstawowa zasada brzmi: jasne barwy powiększają. Jeśli chcemy dodać niewielkiemu pomieszczeniu kilka dodatkowych centymetrów, pomalujmy ściany na jasne, pastelowe kolory. Efekt wzmocnimy, wybierając jasne wykończenie podłogi, barwą nawiązujące do barwy ścian.

Jeżeli borykamy się zaś z problemem długiego i wąskiego pomieszczenia, szczególnie przedpokoju czy łazienki, postawmy na farbę o ciemnym, nasyconym kolorze. Pomalujmy nią krótszą ścianę, dzięki temu pokój nabierze bardziej harmonijnych proporcji. Zaleca się również pokrycie ciemniejszym kolorem sufitu, ale dla wielu z nas takie rozwiązanie jest zbyt odważne. Jeśli jednak coś mówi nam „Sprawdź to! Przetestuj!”, nie obawiajmy się, to tylko farba, zawsze można przemalować.

Z kolei w przypadku, gdy pomieszczenie jest zbyt przestronne, duże, pomalowanie ścian na ciemny kolor może sprawić, że będzie się wydawało bardziej przytulne. Niski pokój wydłużymy, stawiając na kontrasty: ciemne ściany – jasny sufit. Pamiętajmy jedynie o zostawieniu przy suficie przynajmniej kilkudziesięciocentymetrowego, jasnego pasa (wypróbuj ten trik – naprawdę działa!).

Przetestuj kolor w różnym oświetleniu

Jeśli nie wiesz, na który z tych pięknych kolorów się zdecydować, sprawdź je za pomocą testerów Dulux.

Nasz odbiór koloru jest w ogromnej mierze związany z rodzajem oświetlenia. Dobór koloru uzależniamy przede wszystkim od światła naturalnego, dziennego. Jeśli dostęp do dziennego światła jest ograniczony, wybierajmy jaśniejsze, ciepłe barwy – dotyczy to zarówno kolorów ścian, jak i elementów wyposażenia, mebli. Jasne kolory odbiją nieliczne promienie słońca, zamiast je pochłaniać, dlatego mówimy, że jasne kolory powiększają wnętrza. Jeżeli jednak pomieszczenie jest położone w nasłonecznionej części budynku, nie musimy się ograniczać jedynie do neutralnych tonacji – postawmy na kolory chłodniejsze i nieco bardziej intensywne.

Ponadto zwróćmy uwagę na rodzaj sztucznego oświetlenia, może on bowiem wpływać na percepcję pomieszczenia i koloru ścian. Tradycyjne żarówki mogą rzucać żółtą poświatę, a świetlówki dają dość chłodne światło, zmieniając barwę farby. W związku z tym podejmowanie decyzji o kolorze np. przed sklepową półką w hipermarkecie budowlanym, nie przyniesie najlepszych rezultatów – należy sprawdzić, jak dany kolor zachowuje się we wnętrzu. Jedynym dobrym pomysłem jest zakup kilku testerów farb, np. w paru zbliżonych do siebie odcieniach. Pomalujmy nimi fragment ściany, aby wiedzieć, jak wyglądają w zależności od miejsca aplikacji czy pory dnia lub przyklejmy do ścian pomalowane za pomocą testerów kartki.

Wypróbuj parę kolorystycznych połączeń

Paleta kolorów farb Antarktyda - odcienie szarości i błękitów

Kolory dobieramy nie tylko w zależności od wybranej stylistyki, charakteru pomieszczenia czy jego gabarytów bądź też oświetlenia. Dopasowujemy je również do siebie nawzajem. Tyczy się to przede wszystkim kolorów funkcjonujących na jednej przestrzeni, dzielących ze sobą pomieszczenie. Jak je skomponować? Możemy zainspirować się naturą! Szarości i biele, żółcie i brązy, zielenie i odcienie niebieskiego? Przyroda daje nam nieskończenie wiele przykładów.

Bezpieczną strategią jest z pewnością łączenie ton w ton, czyli tych samych kolorów, jednak w innych, choć zbliżonych do siebie odcieniach, bądź obracanie się w tej samej kolorystyce, ale posługując się oddalonymi od siebie odcieniami (np. blady błękit i bardzo nasycony niebieski). Możemy także postawić na kontrasty, często nawet bardzo zaskakujące, szczególnie, jeśli chcemy wpłynąć na percepcję pomieszczenia i zmienić jego proporcje. Aby dobrać do siebie kolory, najlepiej sięgnąć po wspomniane testery kolorów. Zobaczymy, jak współgrają ze sobą poszczególne barwy, czy wchodzą z sobą w dialog – to bardzo ważne! Kupno testerów to gwarancja satysfakcji z wyboru kolorów.

Kup tester on-line

Mimo iż obwarowany wieloma zasadami, wybór koloru ścian nie jest aż tak skomplikowany. O ile, oczywiście, podejdziemy do tego z głową. Zamiast stawiać (tylko i wyłącznie) na intuicję, sięgnijmy po testery, łączmy kolory, sprawdzajmy kompozycje.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...