Jeśli planujesz odświeżenie domu lub mieszkania, ważne jest, aby wybrać odpowiedni do tego pędzel. Oto dwa pomocne pytania, które trzeba sobie zadać przed udaniem się do sklepu budowlanego:

Jaki rodzaj pędzla wybrać?

Do farb na bazie wody najlepsze są pędzle ze sztucznym włosiem, ponieważ nie wchłania ono wody, dzięki czemu farba rozprowadza się lepiej, a na ścianie nie zostawia śladów po pędzlu. Pędzle z włosiem nylonowym są nawet pięciokrotnie trwalsze od pędzli z włosiem naturalnym, a ponadto znacznie łatwiej je myć.

Farby na bazie rozpuszczalnika dobrze rozprowadza się przy użyciu zarówno pędzli ze sztucznego, jak i naturalnego włosia. Niemniej jednak, jeśli celem jest matowy efekt, zalecamy wykorzystanie pędzla z włosiem naturalnym. Rozszczepione końce naturalnego włosia zapewnią uzyskanie czystego i nieskazitelnego wykończenia. Pamiętajmy, że do uzyskania takiego efektu niezbędna jest matowa farba.

Pędzle do malowania ścian – jaki rozmiar?

Generalna zasada mówi, że im większa powierzchnia malowania, tym większy pędzel będzie potrzebny. Pędzle powyżej 7 cm to idealny wybór do malowania większych i płaskich powierzchni, takich jak np. drzwi lub szafki kuchenne.

Mniejsze pędzle (do precyzyjnego wykończenia) mogą mieć wielkość od 1,25 cm – 7 cm i służą do malowania listew przypodłogowych, futryn okiennych i gzymsów. Malując trudno dostępne miejsca warto sięgnąć po pędzel ze zwężoną końcówką włosia, co pozwoli na łatwe dotarcie do wszystkich kątów i zakamarków. Do malowania odcięć zalecamy wyprofilowane pędzle, z jedną stroną dłuższą od drugiej.