Z turkusem jak z tańcem. Jedna szybka cza-cza pobudzi produkcję endorfin w naszym organizmie, cała noc na potańcówce sprawi zaś, że będziemy padać z nóg. Choć to kolor radosny, optymistyczny i napełniający nas energią, wykorzystany na zbyt wielu powierzchniach może przeciążyć aranżację. Oczywiście, istnieją bardzo proste recepty, jak temu zaradzić. Po pierwsze, wybierajmy tonacje jasne, pastelowe, lekkie, subtelne, czyli kojarzące nam się z ciepłem śródziemnomorskiego kurortu. Po drugie, skomponujmy turkus z innym kolorem, zrównoważmy go, ujarzmijmy. Turkusowe dodatki zestawione z szarymi ścianami lub salon turkusowo-szary to idealny, złoty środek.

Salon w turkusie i szarości

Pokój szaro-turkusowy - dlaczego nie?

Kolor do wnętrza możemy wprowadzić więc na dwa sposoby: w postaci turkusowych dodatków lub pomalowania ścian na kontrastowe barwy.

Turkus w salonie to oczywiście turkus na ścianach. Pięknie komponuje się z białymi elementami wyposażenia, możemy też iść w kierunku złota, niektórzy zestawiają go z butelkową zielenią, inni preferują łączenie w pary z naturalnym drewnem. Wszystkie te kombinacje można uznać za udane i z powodzeniem naśladować. My jednak zachęcamy do wypracowania nieco innego efektu: wspomnianego salonu turkusowo-szarego. Na tle szarych ścian turkusowe dodatki będą prezentowały się bezbłędnie, a pokój szaro-turkusowy przemówi pełnią swojego uroku. Turkus bowiem doskonale dogaduje się z szarością – w palecie barw wcale nie jest im do siebie tak daleko. Na jakie dodatki do szarych ścian powinniśmy się zdecydować? Możemy zacząć od niewielkich detali, szczegółów. Wieszak na parasole, półka, poduszki na sofie. Lub większych, jak krzesła przy stole, kanapa, zasłony, dywan.

Pomysł na salon? Turkusowo-szary!

Innym rozwiązaniem jest zestawienie obu kolorów na ścianach. Jedną z nich możemy pomalować ciemniejszym turkusem, podkreślając walory wnętrza lub niwelując jego mankamenty. Świetnym pomysłem jest pomalowanie na turkusowo tej ściany, na którą padają promienie słoneczne. Dzięki temu staniemy się świadkami niesamowitej gry świateł i cieni – wraz z porą dnia będzie zmieniał się odcień farby w naszym pokoju szaro-turkusowym.

Oczywiście, opisana kombinacja kolorów sprawdzi się nie tylko w przypadku salonu, ale również pozostałych pomieszczeń. Do jasnej kuchni wstawmy turkusowe krzesła, na nich opierając kolejne decyzje aranżacyjne. Na turkusowo możemy też pomalować jedną ze ścian w gabinecie czy nawet sypialni.