Energetyczny niebieski akcent w neutralnej przestrzeni

Kolor niebieski kojarzy nam się najczęściej z uspokajającą, wyciszającą barwą, ale wykorzystanie zaledwie niewielkiego, wyrazistego błękitnego akcentu może zelektryzować pokój i pobudzić zmysły zastrzykiem energii.

Dodanie odważnego niebieskiego akcentu do istniejącego wystroju jest całkiem łatwe. Odcień ten dobrze współgra praktycznie z każdym kolorem, szczególnie z neutralnymi barwami, takimi jak biały i szary. Wystarczy umiejętnie wykorzystać meble tapicerowane w głębokim odcieniu błękitu lub inne akcesoria, jak np. kobaltowy dywanik, seledynową lampę dekoracyjną lub kilka poduszek w elektryzującym błękicie.

Ciepłe, zaskakujące czerwone akcenty

Wyraziste odcienie czerwieni, np. purpura, karmazyn czy truskawkowy, wniosą energię i radość do pokoju, zaś ciemne, stonowane czerwienie, np. burgund czy rdzawoczerwony, wprowadzą poczucie komfortu i ciepła.

Pomalowanie większych przestrzeni jaskrawymi odcieniami koloru czerwonego może przysporzyć kłopotów, dlatego sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych barw w mniejszych, zaskakujących pomieszczeniach, np. w alkowie, na półkach czy wewnątrz szafek.

Ciemniejsze czerwienie znakomicie zdadzą egzamin na ścianie dekoracyjnej, szczególnie kiedy zostaną połączone z chłodnymi, neutralnymi odcieniami, np. bielą (wszystkie tony), jasną szarością z domieszką różowego i delikatnymi, naturalnymi brązami.

Przywitaj słoneczny dzień pięknym żółtym kolorem

Jeśli szukasz optymistycznego koloru, żółty będzie strzałem w dziesiątkę. Wyraziste, kwaskowate żółcie, jak cytrynowy i żółto-zielony, czynią cuda, kiedy oddzielisz nimi neutralne barwy w pokoju, szczególnie zaś, kiedy wykorzystasz je w najmniej spodziewanych miejscach, np. wykończeniach okien, framugach drzwi czy wewnątrz półek i szafek na książki.

Ciemniejsze odcienie żółtego, np. musztardowy i złoty, są delikatniejsze dla oka w porównaniu z jego intensywnymi odcieniami, ale jednakowo ciepłe. Te głębokie odcienie zwracają na siebie uwagę, kiedy połączy się je z antracytową szarością i wyglądają świeżo w zestawieniu z jaskrawą bielą.

Dodaj ciepła świeżą, wyrazistą zielenią

Aby dom emanował świeżością i energią przez cały rok, neutralne zestawienie kolorystyczne można urozmaicić akcentami głębokiej, ciemnej zieleni, np. o odcieniu paproci, lasu lub morza. Z jednej strony delikatne, z drugiej efektowne – odcienie te są idealne, kiedy zależy Ci na uzyskaniu poczucia spokoju w sypialni, salonie i pokoju dziecinnym.

W miejscach, gdzie się dużo dzieje, np. kuchni, gdzie poziom energii jest bardzo wysoki, zastosuj niewielką ilość bardziej wyrazistego odcienia zieleni. Aby uzyskać bardziej czysty, nowoczesny efekt, połącz szmaragdowy ze złamaną bielą. Jeśli jednak wolisz delikatniejsze wykończenie, zestaw ze sobą kilka różnych odcieni zielonego, np. jasną zieleń morza na ścianach z zielono-niebieskimi akcentami i dodatkami.

Obudź kreatywność soczystym pomarańczem

Pełen wigoru, życia i optymizmu pomarańcz to kolor, który wnosi do pomieszczenia pozytywną energię. Używany w roli akcentów jaskrawy pomarańcz świetnie komponuje się z ciepłymi odcieniami złamanej bieli, np. kością słoniową, płowym z odcieniem karmelowym czy kremowym, lub ciemniejszymi neutralnymi barwami, takimi jak kolor czekoladowy, ciemnopopielaty lub średnioszary.

Jeśli natomiast szukasz bardziej efektownego wyrazu, połącz jasny pomarańcz z błyszczącym złotem, aby uzyskać odważny i pełen dramatyzmu efekt zblokowania kolorów. Doskonale wygląda w towarzystwie białych i ciepłych tonów drewna, np. dębu i drewnianych belek.