Stwórz punkt centralny

Ściana, którą chcesz wyróżnić, powinna być tą powierzchnią, do której oko lgnie w pierwszej kolejności po wejściu do pokoju. Ściany, przy których stoi kominek lub ozdobione ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, np. obudową kominka, dobrze spełnią się w tej roli. Dokonując wyboru, należy unikać ścian z drzwiami lub oknami, ponieważ mogą one odwrócić uwagę od efektu, który starasz się uzyskać.

Odważne stylizacje kolorystyczne

Jeśli pokój utrzymany jest w neutralnej kolorystyce, wybierz mocno kontrastujący odcień, aby dodać przestrzeni efektowności i głębi. Jeśli natomiast ściany są już pomalowane wyrazistym kolorem, na ścianie dekoracyjnej użyj o kilka stopni ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia, który będzie go dobrze uzupełniał.

Pobaw się wzorami

Jeśli zależy Ci na większym podkreśleniu atrakcyjności ściany dekoracyjnej, dodaj efektowny wzór w pasy utrzymany w harmonijnej kolorystyce. Wykorzystanie szablonów malarskich lub namalowanie odręcznych okręgów to także łatwe sposoby na nadanie indywidualnego charakteru malowanej przestrzeni.

Kreatywne wykorzystanie tapety

Nałożenie tapety na jednej ścianie to wspaniały sposób na uzyskanie natychmiastowego efektu. Poeksperymentuj z wyrazistymi wzorami, kolorami i fakturami lub, jeśli wolisz bardziej subtelne efekty, wybierz tapetę w odcieniach z tej samej tonacji z prostym, ale efektownym adamaszkowym lub kwiatowym wzorem.

Wyeksponuj meble

Najważniejsze meble w pokoju czynią cuda w roli podkreślającej ścianę dekoracyjną. W salonie możesz pomalować ścianę, wzdłuż której stoi sofa, zaś w sypialni – ścianę, przy której znajduje się czoło łóżka. Unikaj nagromadzenia zbyt dużej liczby mebli na ścianie dekoracyjnej, ponieważ jej celem jest poprowadzenie oka w kierunku najciekawszych elementów wystroju bez wrażenia przytłoczenia wielością i różnorodnością.

Pamiętaj, aby puścić wodze fantazji, poeksperymentować, zaufać intuicji, ale przede wszystkim dobrze się przy tym bawić!