Całej Północy przyświecają podobne idee w dziedzinie designu.

To, jak wyglądają wnętrza na całym świecie, stanowi odzwierciedlenie czynników historycznych, społecznych oraz geograficznych. Hiszpańskie domy zachwycą nas ciepłem i feerią barw, francuskie z kolei – wyszukaniem, klasą. Skandynawskie zaś są nienachalne, naturalne, przytulne, choć surowe. Opisując wnętrza Północy, skandynawskie, zazwyczaj mamy na myśli zarówno styl norweski, jak i szwedzki czy fiński – nie wprowadzamy tu żadnego rozróżnienia, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z różnic. Okazuje się jednak, że mieszkańcy każdego z tych krajów sięgają po nieco inne środki wyrazu, materiały, rozwiązania, kolory. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu fińskim? Czym styl szwedzki różni się od norweskiego?

Styl norweski

Styl norweski - zacznijmy od niego. Mieszkańcy Norwegii stawiają na nieśmiertelną biel i przestrzeń. Jedno łączy się z drugim, biel powiększa i doświetla wypełnione dziennym światłem pomieszczenia. Styl norweski lubi zimną kolorystykę. Znajdziemy tu kamień, przede wszystkim marmur, oraz oczywiście drewno, szczególnie surowe. Biel ocieplą pledy, koce i skóry oraz rośliny.

Szwedzkie wnętrza są neutralne, przytulne

Styl szwedzki

Pod określeniem „styl szwedzki” kryje się najczęściej klasyka gatunku. Sięgamy tu po designerskie meble i detale, a ściany utrzymane w odcieniach szarości uzupełniamy o kolorowe dodatki, drewniane krzesła czy stoliki o charakterystycznym, imitującym duński, kształcie. Szwedzkie wnętrza są neutralne, przytulne. Styl szwedzki wyraża się również w nieco innych kolorach niż norweskie wnętrza. Owszem, biel można uznać za bazową tonację, jednak zastosowanie znajdą tu również szarości i błękity, również w bardziej nasyconych odcieniach. Idealnie sprawdzą się tu barwy ze skandynawskiej rodziny Kolorów Świata Dulux, jak chociażby Okruch Lodu czy Morze Północne.

Styl fiński

Styl fiński jest zaś chyba najbardziej charakterystyczny – najłatwiej jest go zauważyć na tle pozostałych. Bazuje na ostrych kontrastach. Podczas gdy w norweskich wnętrzach kontrast bazował raczej na linii biała ściana – drewniane dodatki, tutaj zaakcentowano go poprzez czerń. Z drugiej strony styl fiński również jest bogaty w ocieplający wnętrze detale.

Norweskie wnętrza, ale także domy Szwedów czy Finów, zachwycają świadomym podejściem do designu. Mieszkańcy Północy tworzą piękne aranżacje, w których każdy szczegół jest szyty na miarę, indywidualny. Dzięki temu styl szwedzki, fiński czy norweski posłuży nam do stworzenia mieszkania o wyjątkowej atmosferze.