Jak szczelnie zamknąć puszkę farby?

Farbę najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bez dostępu powietrza. Jeżeli będziesz przechowywać puszkę dłużej, podłóż pod dekiel kawałek folii (zabieg ten spowoduje, że uszczelni się domknięcie puszki). Ponadto, jeżeli na jej brzegach zostały ubrudzone farbą, to folia zabezpieczy przed sklejeniem się dekla z puszką, łatwiej będzie otworzyć takie opakowanie w późniejszym czasie. Dodatkowo, po zamknięciu oklej krawędź opakowania taśmą malarską, aby dodatkowo uszczelnić zamknięcie.

Opisz na puszce miejsce, które jest pomalowane tą farbą, np. kuchnia, stolik w przedpokoju, oraz datę ostatniego użycia.

Jak przechować małą ilość farby?

Jeżeli zostało Ci mniej niż pół puszki farby, przelej ją do małego słoika z zakrętką i opisz, podobnie jak w przypadku puszki.

Odpowiednia temperatura przechowywania

Farbę przechowuj w stałej temperaturze powyżej 0° C, z dala od światła. Dobrym miejscem jest garaż, szopa schowek lub piwnica. Jeśli obawiasz się złej pogody, puszki lub słoiki możesz umieścić w domu w zacienionym miejscu, na przykład w szafce.

Chcesz pozbyć się farby?

Jeśli zdecydujesz się jednak wyrzucić farbę, przeczytaj, jak zrobić to w bezpieczny sposób w artykule Co zrobić z resztkami farby?