Styl glamour ma w sobie swego rodzaju teatralność, prawda? Nawiązuje do wnętrz, które znamy z desek teatru, starego kina, opasłych tomów o wielkiej miłości. Jest tu wszystko, co kojarzymy z przepychem i romantyzmem zarazem – miękkie obicia kanap, połyskliwe detale, kontrastujące ze sobą, intensywne kolory. Wobec aranżacji w stylu glamour nie sposób przejść obojętnie.

Albo się je kocha, albo… Albo traktuje się je z pewną, zdrową dozą (auto)ironii, albo… My skupimy się na pozytywnych odczuciach i fascynacji stylem glamour. Od dekad bowiem przyciąga i magnetyzuje, tworząc nietuzinkowe, designerskie zjawisko.

Choć podwalin stylu glamour szukamy w latach 30-50 ubiegłego wieku, to musimy wyraźnie odróżnić go od stylu vintage. Aranżacje wnętrz w stylu glamour są bowiem jednocześnie nieco archaiczne, jak i uniwersalne oraz znakomicie przystające do nowoczesności.

Odważnie sięgamy po intensywne, mocne barwy, bawimy się kolorami.

Aranżacje wnętrz w stylu glamour - kolory

Zacznijmy od kolorów. Odważnie sięgamy po intensywne, mocne barwy, bawimy się kolorami. Nie ma tu mowy o neutralności, zapominamy o rozmytych, delikatnych odcieniach. Podstawą kolorystyczną tego typu wnętrz często bywa biel. Biel, szczególnie „brudna”, wpadająca w inne tonacje, jak np. odcienie Białe Żagle czy Garść Muszelek z palety Kolorów Świata Dulux, staje się znakomitym tłem dla charakterystycznych mebli, poza tym idealnie komponuje się z pozostałymi barwami. Oprócz tego sięgamy po ciemne odcienie szarości, nawet wpadające w czerń, jak np. Nocna Wyprawa, i komponujemy je z fioletem. Kolejnym kolorystycznym must-have w aranżacji wnętrz w stylu glamour są szmaragdowe zielenie i turkusy, które uzupełnione w złote akcenty prezentują się niecodziennie.

Często spotykanym rozwiązaniem w wystroju wnętrz w stylu glamour jest kombinowanie kolorów na zasadzie planów: w jednym pomieszczeniu jednostajna biel, jednak po otworzeniu kolejnych drzwi – mocna zieleń, żółć czy czerwień. Pamiętajmy, że operując intensywnymi odcieniami, powinniśmy znaleźć punkt wyważenia, czyli np. pomalować na turkusowy jedną ze ścian. Poza tym zwróćmy uwagę na sztukaterię. Kolor bowiem nie musi być płaski – sztukateria pomalowana na kolor ściany sprawi, że aranżacje w stylu glamour nabiorą charakteru.

Pamiętajmy, że operując intensywnymi odcieniami, powinniśmy znaleźć punkt wyważenia, czyli np. pomalować na turkusowy jedną ze ścian.

Wystrój wnętrz w stylu glamour - meble i dodatki

Kolory to jedno – bardzo ważne w stylu glamour są elementy wyposażenia i dodatki. Sięgnijmy po luksusowe tkaniny. Wystrój wnętrza w stylu glamour kojarzy nam się z pluszowymi obiciami kanap i foteli, połyskliwymi, atłasowymi poduszkami, zdobionymi obrusami. Oczywiście, liczy się także styl mebli. Stawiamy na meble ludwikowskie, fotele z wysokimi oparciami, podnóżki na wygiętych nóżkach. Oprócz tego – lampy i żyrandole. Kryształowe, bogato zdobione, szykowne, ze złotymi lub srebrnymi elementami.

Aranżacje wnętrz w stylu glamour nie stronią od przepychu. Ba! opierają się właśnie na nim! Nie bójmy się zatem przesady, ale jednocześnie kierujmy się rozwagą i dobrym smakiem.