Korzystaj z próbek i testerów

Jeśli na liście ulubionych kolorów masz dużo pozycji, warto stworzyć krótszą wersję w Albumie internetowym lub użyć próbek kolorów, aby ograniczyć liczbę rozważanych odcieni. Kiedy już masz pomysł na to, po jaki rodzaj kompozycji kolorów chcesz sięgnąć, możesz, w lepszych sklepach na terenie całej Polski kupić próbki różnych odcieni farb z linii Kolory Świata o pojemności 50ml lub pólitrową puszkę bazy do mieszalnika Dulux Fusion i poprosić pracownika sklepu o wymieszanie wybranego koloru.

Sprawdź na papierze, a nie na ścianie

Zamiast nałożyć swoje próbki bezpośrednio na ścianę, lepszym rozwiązaniem może okazać się wypróbowanie ich na papierze. Nałóż dwie warstwy farby na tekturę lub kartki A4 i rozwieś je na różnych ścianach w domu o różnych porach dnia, aby zobaczyć jak wygląd koloru zmienia się w słonecznym i sztucznym świetle. Oczywiście nie zapomnij zapisać nazwy odcienia na odwrocie każdej kartki papieru!

Pobaw się światłem

Różne części pokoju będą naświetlone z innym natężeniem, dlatego właśnie umieszczanie kartek z próbkami na ścianach o różnych porach dnia jest tak istotne. Przyłóż tę samą pomalowaną kartkę w słonecznym miejscu z rana, a następnie zobacz, jak jej kolor prezentuje się wieczorem przy sztucznym oświetleniu. Przekonasz się, że najbardziej podatne na zmiany światła są odcienie bieli. Ważne jest także, aby pamiętać, że większość kolorów będzie wyglądać nieco ciemniej i zimniej w pokojach północnych, ponieważ obecne w nich światło jest z natury zimniejsze i bardziej monotonne.

Daj próbkom czas

Daj sobie kilka (lub więcej, jeśli chcesz) dni na przebywanie w otoczeniu kolorów testowych. Zwróć uwagę, jak się z nimi czujesz w różnych porach dnia. Zastanów się, w jaki sposób kolor wpływa na pokój i Twój nastrój, kiedy w nim jesteś. Najważniejsze jednak jest to, aby pójść za głosem serca. Jeśli coś w środku Ci mówi, że to jest to – to to na pewno jest to!

Testery marki Dulux można kupić w każdym Centrum Malarskim Dulux lub dobrym sklepie budowlanym.