Jak kolory wpływają na samopoczucie?

Psychologia kolorów – jak wpływają one na nasze samopoczucie?

Nie ulega wątpliwości, że kolory bardzo silnie oddziałują na ludzką percepcję. Mogą one wpływać na nasze zachowanie, samopoczucie i osobisty odbiór danej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, aby podczas projektowania wyglądu ścian, sufitów czy elewacji zadbać o odpowiednie dobranie kolorystyki. O tym, że kolory mają znaczenie, przekonujemy się spoglądając chociażby na międzynarodowe marki, które czerpią w swoich projektach z założeń psychologii kolorów. Zrozumienie wpływu na psychikę człowieka, jaki posiada dana barwa, pozwoli nam przybliżyć temat doboru optymalnego koloru do domowego wnętrza. Jak zatem poszczególne kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Kolor na ścianie to coś więcej, niż tylko rodzaj zastosowanej farby


Mogłoby się wydawać, że rodzaj zastosowanego koloru nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o realny wpływ kolorów na samopoczucie człowieka. Nic bardziej mylnego. Udowodniono naukowo, że kolorystyka wnętrz, ale także i innych elementów niekoniecznie związanych z aranżacjami mieszkaniowymi, ma realny wpływ na psychikę człowieka. Zatem, jak kolory wpływają na nastrój? Barwa to swojego rodzaju wrażenie optyczne, które jest związane z odbieraniem przez nasz wzrok promieniowania z tzw. widzialnego zakresu światła. Już sama definicja barwy pozwala nam sądzić, iż ma ona niebagatelny wpływ na psychikę ludzką. Nasz mózg potrafi rozróżniać kolory i decydować, jaki będą mieć poszczególny wpływ na nasze postrzeganie świata. Niektóre barwy mogą nam się kojarzyć z czymś przyjemnym i sielankowym, a inne zaś wywołują uczucie podenerwowania czy gotowości do działania.

Kolor na ścianie to coś więcej, niż tylko rodzaj zastosowanej farby

Wpływ kolorów na człowieka – co ma wpływ na nasze samopoczucie?


Znaczenie kolorów w psychologii zostało wyodrębnione m.in. w kontekście działań marketingowych, realizowanych przez globalnych potentatów rynkowych. Wskazuje się bowiem, że świadomość może mieć w wielu sytuacjach znaczenie wtórne. Odczytując kolory kierujemy się w dużym stopniu naszą podświadomością. To ona decyduje niejako za nas, która barwa jest odczytywana jako pozytywna, a która będzie kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Można zatem wskazać, że w takich sytuacjach - sięgamy po rzeczy, które zwyczajnie nam się podobają, a jednym z czynników zwiększających atrakcyjność przedmiotu jest jego kolorystyka. Podobnie jest w przypadku innych sytuacji, w których barwy odgrywają bardzo ważną rolę. Mogą wpływać na nasze samopoczucie, wprawiać w zachwyt, generować niepokój i powodować uczucie odprężenia. Gama zachowań i odczuć, związanych z postrzeganiem kolorów, jest niezwykle szeroka. Jak więc poszczególne barwy wpływają na naszą psychikę w kontekście urządzania domu?

Kolor ścian a samopoczucie – jakie barwy mają najsilniejsze oddziaływanie?



Rzeczywiste działanie kolorów, które wpływa na nasze samopoczucie, jest faktem. Wpływ kolorów na psychikę stanowi kwestię ogólnokulturową. Wskazuje się, że oddziaływanie kolorów jest uniwersalne i nie zależy od tego, skąd dany człowiek pochodzi lub w jakim społeczeństwie dorastał. Kolory zatem są w dużej mierze postrzegane przez naszą podświadomość, dlatego ich interpretacja dzieje się niejako automatycznie. Stąd też możemy wyróżnić zestaw podstawowych kolorów, które mają nadane znaczenie. Poniżej wyróżniamy sześć barw i prezentujemy wpływ na samopoczucie, jakim się charakteryzują.

Czarna. Kojarzy się z elegancją, sukcesem i luksusem. Zastosowana w dużej skali może generować uczucie przygnębienia, dlatego powinna być stosowana wybiórczo przy aranżowaniu pomieszczeń.

Biała. Symbol czystości, higieny i lekkości. Sprawia, że dane wnętrze staje się bardziej przestrzenne, ponieważ kolor biały optycznie zwiększa postrzeganą objętość.

Pomarańczowa. Kojarzy się z gorącem i energią. Przyciąga uwagę i wpływa na procesy twórcze. Jest kojarzona z innowacyjnością, zaufaniem i ciepłem.

Zielona. Koi zmysły i odpręża. Jest kolorem, który budzi bardzo pozytywne skojarzenia. Oddziałuje na samopoczucie w sposób harmonijny. To symbol bezpieczeństwa, świeżości i młodości.

Niebieska. Barwa kojarząca się z koncentracją i rozwagą. Ma relaksujący wpływ na naszą psychikę. Niweluje nerwy, obniża poziom stresu i poprawia zdolności poznawcze.

Fioletowa. Wzbudza procesy kreatywności i sprzyja działaniom związanym z twórczym myśleniem. Stosowana jest w przypadku przestrzeni biurowych, miejsc pracy umysłowej, ale także we wnętrzach, które mają być eleganckie w swojej formie.

Oddziaływanie kolorów na psychikę ma duże znaczenie także w przypadku aranżacji przestrzeni mieszkaniowych. Źle dobrany kolor farby może sprawić, że w danym otoczeniu będziemy czuć się nieswojo i nieprzyjemnie. Warto zatem, jeszcze na etapie projektowym, zastanowić się nad wpływem kolorów na samopoczucie. Taka wiedza pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru i sprawi, że nasz dom stanie się miejscem przyjaznym i komfortowym.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...