Gdy dziecko jest młodsze, możemy sami zdecydować, jakie kolory czy meble trafią do jego pokoju, jednak gdy jest już uczniem lub też wkrótce nim będzie, można zapytać je o zdanie, wraz z nim pójść do sklepu z farbami, meblami czy dodatkami, aby zorientować się, co mu się podoba, a co zdecydowanie nie jest w jego guście.

Jak pomalować pokój dla dziecka - wybór farby

kolor niebieski w pokoju dla dziecka - Dulux

Czas pożegnać pastelową krainę niemowlaka – nie oznacza to jednak porzucania kolorów, które pasują do dziecięcego pokoju jak do żadnego innego pomieszczenia w domu. Kolorowe ściany stymulują rozwój dziecka i stanowią zachętę do zabawy. Pomarańcz, czerwień czy żółć dodają energii, zaś niebieski czy zielony uspokajają i są idealne do pokoju nieco nadpobudliwego dziecka.

Rodzice, aranżujący pokój dziecka, powinni zainteresować się nie tylko kolorystyką farb do pokoju, ale także ich właściwościami. Dla wszystkich jasne jest, że farby użyte w dziecięcym pokoju muszą być nietoksyczne, a więc nieszkodliwe dla zdrowia. Jednak nowoczesne farby do ścian mogą mieć jeszcze inne właściwości. Seria Dulux Easy Care to farby stworzone do dziecięcych pokojów, ponieważ są hydrofobowe, a więc wodoodporne. Ciecz nie przenika w głąb ściany, dzięki czemu wszystkie ewentualne zachlapania czy zabrudzenia można po prostu zmyć. To pozwala rodzicom przychylniej patrzeć na ryzykowne zabawy dzieciaków w ich pokoju. Farby Dulux Easy Care mają również minimalną zawartość LZO (lotnych związków organicznych), co sprawia, że są bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Jakie wybrać kolory do pokoju dziecięcego?

Jak urządzić pokój dla dziecka - Dulux

Kolejną ważną kwestią jest to, czy urządzamy pokój dla jednego dziecka czy też dla dwójki, tej samej płci czy też dla chłopca i dziewczynki. Istotny jest także wiek – niekiedy w pokoju muszą się zmieścić zarówno łóżeczko i zabawki malucha, jak i biurko dla ucznia i miejsce dla jego gości. W podzieleniu pomieszczenia na strefy pomogą właśnie różne kolory ścian – np. róże i czerwienie dla dziewczynki, a szarości i odcienie niebieskiego dla chłopca.

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci - wzory - Dulux

Gdy zdecydujemy się na łóżko piętrowe, można wydzielić strefę sypialną kolorami takimi jak niebieski czy zielony, które wyciszą dziecko i ułatwią zasypianie. W strefie zabawy można wówczas zastosować kolory energetyzujące i rozbudzające kreatywność, np. żółty, pomarańczowy czy czerwony. Sufit warto zostawić biały, co podwyższy optycznie pomieszczenie. Podobny efekt możemy uzyskać, malując ścianę w pionowe pasy (np. zestawiając dwa odcienie tego samego koloru. Jak to zrobić, dowiecie się z tego artykułu). Jeśli zależy nam na optycznym poszerzeniu pomieszczenia, pasy powinny być poziome.

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci

Także meble można zróżnicować kolorystycznie – białe dla dziewczynki, a szare lub w kolorze drewna – dla chłopca. Pamiętajmy tylko, aby nie zestawiać w jednym wnętrzu surowego minimalistycznego stylu z cukierkowym prowansalskim. Gdy urządzamy pokój dla chłopca i dziewczynki, musimy iść na pewne kompromisy i wybierać rozwiązania, których nie będzie się wstydziło żadne z dzieci. Żyrandol z kryształkami lub całe ściany w plakatach drużyn piłkarskich zdecydowanie odpadają.