Jak rozjaśnić ciemny pokój? Pokoje, których okna wychodzą na północ nie są wystarczająco oświetlone naturalnym światłem, ale na szczęście można zmienić ich klimat i wygląd dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów i schematu oświetlenia.

Czas na ocieplenie

Aby odpowiednio wyważyć słabe naturalne naświetlenie pokoju, sięgnij po ciepłe, jasne odcienie dla ścian, jak np. blado-zielonkawo-niebieski, bladożółty lub jasnoróżowy. Następnie, aby uzyskać przykuwający oko efekt malarski na ścianie dekoracyjnej lub panelu, zastosuj ciemniejsze odcienie tych kolorów. Możesz także wypróbować odcień świeżej zieleni, jak np. seledynowy z odcieniem żółtawym na większości przestrzeni, po czym pomalować jedną ścianę głębokim zielononiebieskim na przykład.

Niech stanie się światło

Kiedy wygląd pokoju cierpi z powodu niedoboru naturalnego światła, trzeba wykazać się większą pomysłowością ze sztucznym oświetleniem. Dodanie kilku warstw światła i ich odpowiednia kontrola to klucz to uzyskania ciepłego i przyjemnego otoczenia. Zadbaj o to, aby główna lampa sufitowa była wystarczająco mocna, aby dało się przy jej świetle wygodnie sprzątać i gotować. Drugą warstwę oświetleniową stwórz z lamp podłogowych lub umiejętnie schowanych lampek podszafkowych. Nie zapominaj o lustrach, które odbijając światło po całym pokoju czynią „prawdziwe” cuda.

Stwórz iluzję światła przy pomocy farb odbijających światło

Farby odbijające światło, np. odbijają dwukrotnie więcej światła niż zwykłe farby, czyniąc je idealnym sposobem na rozjaśnienie ciemniejszych pomieszczeń. Cząstki odbijające światło nie tylko sprawią wrażenie jaśniejszego i lżejszego pokoju niż w rzeczywistości, lecz także pomogą odbijać drobne ilości światła naturalnego w ciągu dnia.

Kolory na zdjęciu