Czym jest paleta monochromatyczna?

Eleganckie, a zarazem wysmakowane, monochromatyczne zestawienie kolorystyczne nigdy nie wychodzi z mody. Często pod jego pojęciem rozumie się prostą czerń i biel, ale określenie „monochromatyczny” opisuje w rzeczywistości dowolne zestawienie, które składa się z jednego koloru lub kilku odcieni jednego koloru.

Jedną z doskonałych zalet monochromatycznych zestawień jest to, że niezwykle łatwo je zaadaptować, zmieniać i uzupełniać.

Wybierz odcienie

Jeśli dekorujesz pokój od zera, lecz zachowujesz istniejące meble lub akcesoria, zalecamy użycie jednego z tych elementów jako punktu startowego. Po wybraniu jednej barwy można uzupełnić ją kilkoma innymi odcieniami tego samego koloru o różnej mocy. Próbki kolorów zawierają po sześć odcieni jednego koloru, co znacznie ułatwia to zadanie!

Stwórz kontrast

Jeśli chcesz stworzyć radykalny wygląd pełen dramatyzmu, doskonałym wyborem jest klasyczna, monochromatyczna paleta kolorystyczna: różne odcienie czerni i zimna biel.

Kluczem do nowoczesnej odmiany tej klasycznej kombinacji jest zapewnienie wyraźnego kontrastu między dwiema dominującymi barwami. W przypadku tego wysmakowanego salonu jest to kość słoniowa i błyszczący heban. Czarna farba na ścianach i drewnie w sąsiadującym korytarzu zmienia go w dzieło sztuki, a zarazem podkreśla ciemne umeblowanie i akcesoria w salonie, tworząc wspaniały kontrast między czernią i bielą.

Aby ocieplić ten radykalny styl, można zastosować warstwy ciepłych tekstur, takie jak haftowane narzuty, przytulne poduszki i miękkie dywany.

Kolory na zdjęciu