Poznaj koło kolorów

Aby dobrać barwy do wnętrz swojego domu, posłuż się kołem kolorów. Ułatwia on wybór kolorów podstawowych oraz pozwala stworzyć schematy kolorów. Istnieją trzy główne kategorie kolorów:

Kolory podstawowe: czerwień, żółć i błękit. To z połączenia tych barw uzyskuje się wszystkie inne kolory.

Kolory drugorzędowe: oranż, fiolet zieleń. Każda z tych barw powstaje w wyniku połączenia dwóch kolorów podstawowych: czerwień i żółty dają oranż, błękit i czerwień – fiolet, a błękit i żółć – zieleń.

Kolory trzeciorzędowe: powstają w efekcie połączenia jednej barwy podstawowej i jednej drugorzędowej lub dwóch barw drugorzędowych. Przykładem koloru trzeciorzędowego jest seledyn (żółć plus zieleń) oraz magenta (fiolet plus czerwień).

Stwórz własny projekt kolorystyczny

Istnieją trzy sprawdzone metody łączenia kolorów. Decydując się na jeden z nich, będziesz mieć pewność, że właściwie dobierzesz barwy:

  1. Metoda monochromatyczna polega na zastosowaniu różnych odcieni tego samego koloru. To świetny sposób na spokojne, kojące wnętrze. Sufit pomaluj na blady odcień błękitu, ściany na średni, a drewniane elementy wystroju na ciemny, wpadający w granat.

  2. Metoda analogicznych kolorów polega na łączeniu barw, które bezpośrednio sąsiadują ze sobą na kole kolorów, na przykład błękitów i fioletów czy oranży i czerwieni.

  3. Metoda kontrastujących kolorów polega na mieszaniu kolorów, które znajdują się na naprzeciwko siebie na kole kolorów. Takie barwy, wbrew pozorom świetnie się ze sobą komponują. Dzięki zastosowaniu kontrastujących kolorów osiągniesz wyrazisty efekt, a im bardziej intensywne odcienie wybierzesz, tym bardziej dynamiczne będzie Twoje wnętrze. Przykładem mogą być błękit, który dobrze komponuje się z oranżem oraz żółć w towarzystwie fioletu.

Używając koła kolorów i stosując się do zasad tworzenia schematów kolorów, możesz eksperymentować z najrozmaitszymi zestawieniami kolorystycznymi i pewnie tworzyć najbardziej zaskakujące palety kolorystyczne. Dowiedz się, jak łączą kolory eksperci Dulux. Sprawdź>