Sprawdzone farby do renowacji drzwi i okien

Sprawdzone farby do renowacji drzwi i okien

Naturalne drewno znajduje swoje zastosowanie nie tylko w zabytkowych, klasycznych wnętrzach, ale coraz częściej jest wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach. Można nawet wskazać, że drewno wraca do łask i bywa coraz częściej stosowane do wytwarzania m.in. okiennic, jako zamiennik plastiku. Takie rozwiązanie rodzi jednak kilka problemów. Z czasem naturalna struktura drewna staje się bardziej matowa i zaczyna wymagać renowacji. Dotyczy to zarówno drzwi i okien, które zostały wykonane z naturalnych surowców. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po pewnym czasie dokonać poprawek. Na czym polega ekspercka renowacja drzwi i okien?

Farby do malowania drzwi drewnianych, które odnawiają ich wygląd


Drewno to klasyczny materiał, który z powodzeniem jest wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów, czego dowodem jest wykorzystywanie tego surowca do produkcji solidnych drzwi. Mogą to być oczywiście tak drzwi wejściowe, jak drzwi wewnętrzne, choć to te pierwsze najczęściej będą wykonane z najwyższej jakości drewna. W przypadku drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia, zwykle stosuje się moduł skrzydła ze sklejki drewnianej. To oczywiście dość spore uproszczenie, ponieważ wiele zależy od indywidualnego przypadku. Nie zmienia to jednak faktu, że drzwi drewniane są narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników. Mowa m.in. o promieniach słonecznych, wilgoci, zmiennej temperaturze czy zdzieraniem się materiału pokrywającego drzwi i okna. Już po kilku latach od zakupu drzwi drewniane będą wymagać odmalowania. Nie powinno być to jednak dużym problemem - zwłaszcza, jeśli mamy pod ręką odpowiednie środki i narzędzia. Najważniejszym z nich jest farba do renowacji drzwi i okien Dulux Szybka Odnowa, która posiada specjalną recepturę, dzięki której uzyskane powłoki pozwalają zabezpieczyć podłoże na długie lata.

Jak zabrać się do renowacji okien?

Jak zabrać się do renowacji stolarki drzwiowej i okiennej?


Farba renowacyjna do drzwi lub okien to oczywiście najważniejszy element, który umożliwi nam odświeżenie naturalnej powierzchni drewna. Należy jednak, przed podjęciem się renowacji, zapoznać się ze specyfikacją odnawiania poszczególnych rodzajów drewna. Najłatwiej będzie wykonać malowanie drewna pokrytego jednolitą farbą. Wystarczy bowiem powierzchnię dokładnie zmatowić i odtłuścić. W zależności od rodzaju emulsji, niekiedy stosuje się także  produkt gruntujący. Następnie trzeba nałożyć warstwę preparatu kryjącego w postaci specjalistycznej farby do drewna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą farby do malowania okien bądź drzwi odnowić powierzchnię uszkodzoną, czyli m.in. taką z wyraźnymi odpryskami. Wówczas należy dokładnie oczyścić odchodzące fragmenty zaschniętej farby, co może być procesem dosyć czasochłonnym. Łuszcząca się powłoka powinna być całkowicie zdjęta. Następnie warto zaaplikować podkład gruntujący i odczekać kilka godzin przed właściwym malowaniem renowacyjnym. Po tym czasie element drewniany może zostać poddany dalszej odnowie.

 

Jakie właściwości ma dobra farba do renowacji okien?


Malowanie ram okiennych nie powinno odbywać się „jakimkolwiek” preparatem dostępnym w sklepie, ponieważ drewno wymaga specjalnych produktów kryjących. Pokrycie powierzchni framug, drzwi czy okiennic za pomocą tradycyjnej farby sprawi, że po kilku dniach lub tygodniach farba zacznie odchodzić od powierzchni. Farby na okno lub inne powierzchnie drewniane zapewniają pewne przyleganie do nierównomiernych powierzchni. Tak jest w przypadku farby do odnowienia drzwi lub okien Dulux Szybka Odnowa - emulsji przygotowanej specjalnie do prac renowacyjnych we wnętrzach mieszkalnych. Farby te charakteryzują się znakomitymi właściwościami kryjącymi. Ponadto mają łagodny zapach, nie żółkną z czasem i wykazują odporność na działanie czynników mechanicznych. Stosowanie emulsji na powierzchnie drewniane jest intuicyjne. Przed użyciem produkt musi zostać bardzo dokładnie wymieszany.  Z kolei malowany element powinien być dobrze oczyszczony i w miarę możliwości zaimpregnowany, o ile przedmiot będzie wystawiony na słońce. Do skutecznego odnowienia drewna wystarczą dwie warstwy farby Dulux, która zostaną nałożone pędzlem z włosia syntetycznego lub wałkiem welurowym o dłuższym włosiu.