Remont mieszkania - samodzielnie czy z fachowcem?

Remont mieszkania - wynająć fachowca czy malować samemu?

Nie ma lepszego sposobu na szybkie odświeżenie wnętrza niż malowanie. Możesz jednak zastanawiać się, jak zrobić remont mieszkania - wynająć fachowca czy działać samodzielnie? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a najważniejsze z nich opisaliśmy w tym artykule. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak zaoszczędzić i mieć satysfakcję dzięki własnoręcznie wykonanej pracy.

Zalety i wady samodzielnego malowania mieszkania


Jaka jest Twoja pierwsza myśl, gdy słyszysz o wynajęciu fachowca do malowania pokoju? Być może zastanawiasz się, ile kosztuje taka usługa. Samodzielny remont mieszkania ma tę zaletę, że za wykonanie pracy nie zapłacisz ani złotówki. Korzyści ekonomiczne to silna motywacja do chwycenia za wałek i pędzel. Jest jednak coś jeszcze.

Wiele osób uważa, że samodzielne malowanie mieszkania daje większą satysfakcję niż zlecanie go fachowcom. Dobrze wykonana praca rzeczywiście może być źródłem zadowolenia. Zanim jednak zabierzesz się do dzieła pamiętaj, że należycie przeprowadzony remont wymaga równie starannego przygotowania. Trzeba też uwzględnić to, ile trwa malowanie pokoju - poświęcony czas w pewnym sensie będzie Twoim kosztem.

Samodzielne malowanie mieszkania

Czy samodzielne malowanie ma jakieś wady?


Samodzielne malowanie mieszkania to praca, która wymaga chęci, wolnego czasu, posiadania dobrych narzędzi i podstawowych zdolności manualnych. Trzeba wybrać odpowiednie produkty, przygotować pomieszczenie do malowania, a po zakończeniu prac posprzątać cały bałagan.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w pracach remontowych, wynajem fachowców może być bezpieczniejszą - choć droższą - opcją. Doświadczona firma na pewno ma odpowiednie kwalifikacje i narzędzia, aby nie tylko rozpocząć, ale również ukończyć remont w założonym przez Ciebie terminie. Szukaj fachowców, którzy oferują kompleksowe wykonanie usługi - od przygotowania pomieszczenia, przez malowanie właściwe, aż po sprzątanie. Dzięki temu zyskasz duży komfort i świetnie pomalowany pokój.

Z drugiej strony, jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze i czujesz się na siłach, możesz samodzielnie wykonać remont mieszkania. Pomogą Ci nasze podpowiedzi i instrukcja, jak przeprowadzić prace krok po kroku.

Wady i zalety samodzielnego malowania mieszkania

Samodzielne malowanie ścian - krok po kroku

Postanowiłeś własnoręcznie odmienić wygląd wnętrza? Skorzystaj z naszych porad i działaj jak profesjonalista. Oto, co powinieneś zrobić krok po kroku:

Wybierz kolor, na który chcesz pomalować ściany. Nie wystarczy tylko spojrzeć na wzornik, bo wybrany odcień na większej powierzchni może wyglądać inaczej. Najlepiej jest wykorzystać tester i pomalować jakiś fragment ściany. Doskonałym rozwiązaniem są gotowe do użycia testery Dulux z mini wałkiem. W ten sposób zobaczysz, jak prezentuje się wymarzony kolor.

Kup odpowiednie narzędzia. Wybór sprzętu jest równie istotny jak wybór dobrej farby. Do malowania dużych powierzchni, takich jak ściany i sufity, przyda się wałek malarski. Jeśli zależy Ci na gładkim wykończeniu, polecamy żebyś w karcie technicznej produktu którym będziesz malował sprawdził dedykowany rodzaj wałka i długość jego włosia. Z kolei detale, takie jak futryny, z łatwością pomalujesz pędzlem lub dedykowanym do takich przestrzeni, małym wałkiem.

Przygotuj pomieszczenie, które będziesz remontować. Ten etap pochłonie sporo czasu, ale nie można go pominąć. Wynieś meble i dekoracje, żeby przez przypadek nie pobrudzić ich farbą. Ściany przed malowaniem odtłuść i odpyl, a ewentualne ubytki zaszpachluj i wyrównaj. Nie zapomnij o zabezpieczeniu podłóg i mebli, których nie da się przenieść. Zasłoń je kartonami i folią malarską. Drobne detale możesz zakleić taśmą malarską.

Zagruntuj powierzchnię. Grunty głęboko penetrujące i farby podkładowe wyrównują chłonność podłoża i sprawiają, że późniejsze powłoki mają lepszą przyczepność. Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze efekty, dostosuj metodę gruntowania do powierzni. Na przykład podłoża stabilne i niepylące tynki cementowo-wapienne zagruntuj wydajną farbą Dulux Grunt Podkładowy. Jest łatwa w aplikacji i tworzy optymalną powierzchnię pod późniejsze malowanie. Jeśli chcesz jedynie przemalować ścianę, na której położono farbę emulsyjną, możesz pominąć gruntowanie, o ile powierzchnia jest jednolita, niepyląca i pozbawiona ubytków.

Czas na malowanie ścian! Rozprowadzaj farbę z góry do dołu i odwrotnie oraz delikatnie na boki. Pamiętaj o metodzie „mokre na mokre” - nakładane pasy muszą na siebie zachodzić, a nie tylko się stykać. Malując farbami Dulux, zwykle wystarczą dwie warstwy. Zachowaj odstęp między nałożeniem warstw, aby mogły przeschnąć. Najczęściej czas oczekiwania między pierwszą a drugą warstwą to około 2 - 4 godzin.

Po wyschnięciu ścian, usuń folie i kartony. Porządnie wywietrz całe pomieszczenie i wstaw meble oraz dekoracje. Teraz możesz cieszyć się samodzielnie wykonanym remontem pokoju!

Fachowiec czy samodzielny remont mieszkania - co jest lepsze?

Malowanie mieszkania to praca, którą wykonasz samodzielnie, nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie. Wykorzystując nasze podpowiedzi i świetne produkty z katalogu Dulux, szybko odświeżysz każde wnętrze. Malowanie samemu pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a przy tym nabędziesz wprawy i poczujesz prawdziwą satysfakcję.