Jakie kolory wybrać do wnętrz w stylu loft

Wnętrza w stylu loft - jakie wybrać kolory farb?

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu loft cechują się dosyć dużą surowością i wysoką estetyką. Nieumiejętne dobranie kolorów farb, np. wybranie zbyt ciepłych odcieni emulsji, zburzy nieco surowy porządek, który jest nieodzowną częścią loftowych mieszkań. O ile w przypadku dekoracji czy elementów ściennych problem można dosyć szybko rozwiązać, o tyle zastosowanie niepasującej farby na ścianę może wymagać ponownej, całościowej zmiany. Radzimy, jak malować loftowe wnętrza i które z farb sprawdzą się w takim stylu najlepiej.

Jak pomalować wnętrze w stylu loft?

 

Aranżacja loftowa nie lubi udziwnień. To klasycznie szare, betonowe barwy, które perfekcyjnie komponują się z drewnianymi i metalowymi elementami wystroju. Kolory loftowe to przede wszystkim różnorodne odcienie szarości, które jednak znajdują przełamanie w nieco żywszych - okazjonalnie zastosowanych - mocniejszych kolorach. Monochromatyczność nie musi być zatem czymś nudnym, szczególnie jeśli umiejętnie stosuje się poszczególne kolory emulsji kryjących zgodnie z założeniami projektowymi. Pokój w stylu loft powinien być zatem pomalowany w większości jednym z rodzajów farb szarych, przy czym rozpiętość odcieni jest praktycznie nieograniczona. Stosuje się zarówno lekko muśniętą szarością biel, jak i surowe, metaliczne czy betonowe odcienie emulsji. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu loft nie są jednak zdominowane jedynie zimnymi barwami. Znajdzie się tam również miejsce dla bieli, a także mocniejszych akcentów, np. żółtych lub czerwonych. Dobrym pomysłem, jeśli np. urządzamy salon w stylu loft, jest zastosowanie emulsji w odcieniu ceglanym na jednej ze ścian, dzięki czemu ożywimy nieco wnętrze bez niszczenia niepowtarzalnego, industrialnego klimatu. Styl loftowy nie może istnieć bez dodatków i precyzyjnie wykończonych elementów stolarki okiennej oraz drzwiowej. Tutaj również możemy zastosować farbę, przeznaczoną do obiektów drewnianych oraz metalowych.

Wnętrza w stylu loft

Farby wewnętrzne - loft kolory - jakie kolory do loftu warto wziąć pod uwagę?

 

Odcienie szarości i bieli to dosyć ogólna kategoria farb, dlatego warto nieco uszczegółowić zakres kolorystyczny loftowych przestrzeni. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że przestrzeń zaaranżowana w ten sposób powinna być maksymalnie otwarta i nie powinna uwzględniać zbyt dużej liczby ścian odgradzających. Im bardziej otwarte pomieszczenie, nieco przypominające obiekt przemysłowy, tym lepiej. Przestronność w tym kontekście ma bardzo duże znaczenie. W takim przypadku sprawdzą się farby do ścian w odcieniach szarości, które sprawiają, że wnętrze stanie się sterylne i chłodne. Zbyt ciepły odcień kolorystyczny farby sprawi, że mieszkanie uzupełnione dodatkami industrialnymi będzie mniej atrakcyjne. Warto zatem postawić na farby jasnobeżowe, kamienne czy białe o poszarzonej kolorystyce. Efekt loftu znakomicie uzupełni ściana zachowana w surowym stylu, optymalnie murowana, którą można dodatkowo pokryć całkowicie śnieżnobiałą farbą. Alternatywą jest pozostawienie ściany ceglanej w surowym stylu, choć i tutaj warto ją zabezpieczyć przed kruszeniem się i zabrudzeniami w wyniku naturalnych procesów.

Jaki rodzaj farb zastosować w stylu loftowym?

 

Farby do ścian i sufitów przeznaczone do industrialnych wnętrz powinny charakteryzować się wysoką odpornością na ścieranie i zabrudzenia. Ściany muszą być bardzo dokładnie pokryte, najlepiej kilkukrotnie, ponieważ nawet niewielkie prześwity mogą zburzyć naturalny porządek surowości. W tym kontekście warto postawić na wysoce wytrzymałe emulsje o optymalnych parametrach. Jak jednak wybrać dobrą farbę loftową? Dulux EasyCare może być znakomitym przykładem produktu, który nada się do malowania wnętrz na styl postprzemysłowy. Jest ona wysoce odporna wnikanie zabrudzeń do jej struktury. Może być delikatnie czyszczona bez ryzyka powstawania prześwitów. Istotne, aby emulsja pozwalała na usuwanie wszelkich zabrudzeń, które z pewnością będą pojawiały się wraz z upływem czasu. Powłoka malarska może być nanoszona zarówno na sufity, jak i na ściany tynkowe czy płyty kartonowo-gispowe. Dzięki swojej charakterystyce, pozwala na tynkom swobodnie oddychać, odprowadzając w ten sposób nadmiar wilgoci na zewnątrz. Na nierównomiernych powierzchniach warto dodatkowo zastosować wstępnie farbę podkładowo-gruntującą, która pozwoli zwiększyć przyczepność nakładanych później farb farbie. Loftowe wnętrze łatwo skomponować z pomocą lateksowej emulsji Dulux EasyCare, która dostępna jest w kilkudziesięciu wariantach kolorystycznych. To produkt hydrofobowy i wydajny. Posiada matowe wykończenie, które jest charakterystyczne dla pomieszczeń loftowych.