Aranżacja kolorowych wnętrz - malowanie mieszkania farbami dekoracyjnymi

Jak zaaranżować wesołe i kolorowe wnętrza? W naszym poradniku znajdziesz wskazówki posługiwania się farbami dekoracyjnymi

Decyzja o remoncie najczęściej jest zaplanowana z wszelkimi szczegółami. Spisujemy listę zadań i potrzebnych produktów, na komputerze zapisujemy setki zdjęć, które służyć mają jako inspiracja. Remont to dla wielu z nas bowiem skomplikowane przedsięwzięcie wymagające skrupulatności, hartu ducha i pieczołowicie przygotowanej strategii. Czasami jednak nie warto zawracać sobie głowy zbytnim planowaniem. Wystarczy zmiana koloru ścian, aby uzyskać efekt odświeżenia wnętrza, metamorfozy – szybko, bez wysiłku i ogromnych kosztów. Jedyne, czego potrzebujemy to farby dekoracyjne.

Kolory wnętrz: kieruj się emocjami

 Jeżeli przyda nam się zastrzyk energii, postawmy na odcienie żółtego, jak Egzotyczne Curry.

Przede wszystkim zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać? Czy zależy nam na subtelnej zmianie czy totalnym przearanżowaniu wnętrza? Czy chcemy je nieco stonować, czy dodać pieprzyku, energii?

Dobierając kolory farb dekoracyjnych, kierujmy się m.in. ładunkiem emocjonalnym, jaki niosą ze sobą poszczególne barwy. Jeśli pragniemy naładować nasze wewnętrzne baterie oraz zmotywować się do działania, postawmy na różnorakie żółte i pomarańczowe odcienie (może Słoneczne Sari i Suszone Morele z Kolorów Świata?. Z pomocą przyjdą nam też czerwienie (np. Ogniste Flamenco). Niebieski oraz zielony (jak Turkusowy Klif oraz Zielone Pnącza) z kolei pomogą nam się wyciszyć, uspokoić. Jeżeli zaś to, czego nam potrzeba, to poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, możemy sięgnąć po delikatne beże i brązy (proponujemy Światełka Heraklionu i Drogę Pielgrzyma).

Szukamy takich kolorów, które wpłyną na nas pozytywnie, rozweselą nas i dadzą energii? Pamiętajmy, że odbiór barwy oraz jej oddziaływanie na człowieka to sprawa bardzo indywidualna. Aby idealnie dobrać kolor wnętrza, sięgnijmy po testery kolorów. Dzięki nim sprawdzimy, jak zachowuje się dana barwy w zależności od miejsca aplikacji oraz pory dnia, jak również – jak czujemy się w ich towarzystwie.

Malowanie mieszkania i przywracanie proporcji wnętrzu

Czy Szafranowe Szaty to „to”? Testery kolorów pomogą nam utwierdzić się w słuszności tej decyzji.

Ponadto nie możemy zapominać, że kolory w ogromnej mierze wpływają na to, jak postrzegamy dane wnętrze. Odpowiednio wykorzystane barwy mogą optycznie powiększyć pomieszczenie lub dodać mu kilka dodatkowych centymetrów. Wnętrze będzie wydawało się większe, jeśli pomalujemy je farbami dekoracyjnymi w jasnych (przede wszystkim: lekko połyskliwych) barwach. W przypadku, gdy chcemy poprawić proporcje długiego pokoju, powinniśmy pomalować jego krótszą ścianę na znacznie ciemniejszy, nasycony kolor. Jeżeli zaś borykamy się z problemem zbyt dużego salonu czy kuchni, sięgnijmy po ciemniejsze kolory wnętrza. Dzięki tym paru prostym trikom nie będziemy potrzebowali przebudowy mieszkania!

Kolory wnętrz: podążaj za stylem

Kolory pozwalają nam osiągnąć dany styl. Np. rozmyte róże, jak Imbirowa Herbata, nawiązują do stylistyki vintage.

Malowanie mieszkania to również najprostsza metoda do uzyskania wnętrza w danym stylu. Każda ze stylizacji posługuje się własnymi zestawieniami kolorystycznymi, które wywołują natychmiastowe skojarzenia. Kolor biały przywodzi nam na myśl surowe wnętrza skandynawskie; sprawdzi się tu również błękit i lekkie pastele. Ciepłe, rozmyte odcienie pomarańczowego czy czerwonego (świetną propozycję stanowią Korzeń Kurkumy i Pikantne Gazpacho) idealnie wpiszą się w tematykę vintage. Sięgnijmy po nie, jeśli chcemy urządzić mieszkanie w wesołym stylu 50. czy 60. Pop-art to z kolei odważne zestawienia kolorystyczne, kontrasty, czerń z bielą, czerwony z niebieskim, a chociażby prowansalski – barwy łagodne, sielskie, lekkie fiolety i błękity, takie, które wprowadzają nas w dobry nastrój.

Farby do wnętrz do salonu i łazienki

Do łazienki wybieramy farby o specjalnym zastosowaniu. Dzięki temu takie odcienie, jak Przydymiony Róż, zachowają trwałość mimo wilgotnego środowiska.

Kolejnym czynnikiem istotnym podczas doboru farby do wnętrza jest specyfika danego pomieszczenia. Eksperci podpowiadają, aby produkt dopasować do panującego we wnętrzu mikroklimatu. To oczywiste, że nie możemy stosować takich samych farb do łazienki czy kuchni, jak i do salonu. W łazience i kuchni mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością, zwiększa się ryzyko plam. Należy sięgnąć preparat odporny na działanie wody, a dodatkowo taki, który nie boi się szorowania, hydrofobowy, a jednocześnie paroprzepuszczalny i wyróżniający się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem są farby z rodziny EasyCare Kuchnia i Łazienka Dulux, które zabezpieczą ściany przed wszystkimi wskazanymi zagrożeniami. Z kolei w przypadku pozostałych pomieszczeń znakomicie sprawdzą się standardowe produkty, jak np. Kolory Świata, które wyróżniają się zaś bardzo bogatym wyborem kolorów.

Farby dekoracyjne to najprostszy sposób na metamorfozę wnętrza. Zabawmy się w dekoratora, posłuchajmy własnych emocji, poszukajmy barw, które wywołują w nas pozytywne emocje. Malowanie mieszkania nigdy jeszcze nie było tak przyjemne, prawda?

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...