Sciana z cegly w salonie

Dekoracyjna cegła na ścianę do salonu, kuchni i łazienki

Cegła na ścianie to designerski obiekt pożądania. Już sama jej wyrazista faktura i charakterystyczne wypukłości sprawiają, że aranżacja staje się jakby bardziej… pełna, kompletna, konsekwentna. Jeśli do tego dodamy jeszcze kolor, możemy mieć pewność, że oto właśnie osiągnęliśmy wnętrzarski sukces.

Wyraźna, namacalna faktura wprowadza do wnętrza interesujący akcent, dopełnia aranżację i staje się detalem dopieszczającym wystrój. Ściana z cegły – bo o niej mowa – to element we wnętrzach bardzo pożądany, stylowy i niecodzienny. Możemy postawić na naturalny, rdzawy ceglany odcień lub zaplanować malowanie. Dzięki temu kolor stanie się przestrzenny, struktura ściany jeszcze bardziej wyrazista, a wnętrze jedyne w swoim rodzaju.

Cegła na ścianę: wnętrza vintage, retro, industrialne  

Naturalne wyżłobienia, drobne ryski i pęknięcia tym razem wcale nie muszą przekonywać nas o konieczności remontu. Nie tym razem! Świadczą raczej o unikatowości wnętrza. Oryginalne ceglane ściany wciąż można odkryć w mieszkaniach w starym budownictwie, przede wszystkich wielkomiejskich kamienicach. Skrzętnie skryte pod warstwami tynku ujawniają swoje prawdziwe oblicze podczas generalnego remontu. Imitacja cegły (np. płytki z cegły czy specjalna okładzina) to również bardzo prosty sposób na nadanie wnętrzu zupełnie innego charakteru.

Sciana z cegly w salonie 2

Dzięki modzie na styl vintage czerwona cegła w kuchni czy przedpokoju została odkryta na nowo. Do wykorzystania czerwonej cegły na ścianie zachęca nas także konwencja industrialna, w której wszystko, co kojarzące się z halą produkcyjną czy remontem jest na wagę złota. Apartamenty stylizowane na lofty bądź urządzone w starych fabrykach i zakładach produkcyjnych z wysokimi sufitami i dużymi przeszkleniami, czyli wspomniana konwencja industrialna – to naturalne środowisko cegły, które pozwala najpełniej docenić jej unikatowy urok. Dzienne światło uwydatnia rysunek poszczególnych elementów, sprawiając, że ceglana ściana prezentuje się tu wyjątkowo pięknie.

Biała cegła na ścianę a styl wnętrza

Dla inspiracji zajrzyjmy do wnętrzarskich magazynów czy na portale społecznościowe: czerwona cegła w salonie to wyznacznik stylu vintage, z kolei biała cegła na ścianie – w zasadzie synonim konwencji skandynawskiej. Jeśli marzy nam się skandynawski klimat, sięgnijmy po podstawowy, niemal śnieżny odcień bieli. Wielu zwolenników mają też złamane, pochodne odcienie bieli, przede wszystkim takie, które nieznacznie skłaniają się ku szarościom lub błękitom, zimnym, nigdy ciepłym tonacjom. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, w których liczba detali jest ograniczona. Ozdoba pod postacią cegły przejmie na siebie aranżacyjny ciężar i nada ton wnętrzu.

Biała cegła sprawia, że wnętrze nabiera charakteru. Jeśli nie przemawia do nas podstawowa biała tonacja o nieco chłodnym wyrazie, sięgnijmy po biel o ciepłym zabarwieniu, jak np. Rajska Plaża albo Światełka Heraklionu z palety Dulux Kolory Świata, która ogrzeje pomieszczenie i nada mu przytulności. Biała cegła w salonie może stać się tym samym wyznacznikiem stylu prowansalskiego lub rustykalnego, czyli swobodnego, folkowego, wiejskiego.

Cegła na ścianie – może inne kolory?

Pomalowanie ściany z cegły jest bardzo dobrym pomysłem. Mamy wolną rękę, jeśli chodzi o dobór koloru, niezależnie bowiem od konwencji i tonacji ceglana ściana zachwyca i intryguje.

Oczywiście wybór kolorystyki zależy przede wszystkim od stylu całego wnętrza, jego charakteru oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Z drugiej strony zwróćmy uwagę na to, że niebanalna barwa jeszcze bardziej podkreśli i uwydatni rysunek cegieł, wyżłobień i rys, tworząc unikatowy klimat.

Oprócz wspomnianego naturalnego ceglanego odcienia oraz bieli we wnętrzach doskonale poradzi sobie również cegła pomalowana na niebiesko. Niebieska ściana z cegły w salonie – w odcieniu Lodowego Brzasku lub Baby Blue – to także odpowiedź na niesłabnącą popularność aranżacji skandynawskich i rustykalnych. Jeżeli potrzebujemy zaś wyrazistego, mocnego akcentu, postawmy na granat (może Granat Pierwsza Klasa?) lub soczysty, intensywny amarant (jak Niezmienny Amarant).

W którym pomieszczeniu sprawdzi się cegła dekoracyjna?

Cegła w salonie to oczywistość. Warto ją zaplanować na najbardziej wyeksponowanej ścianie w pomieszczeniu i... to wszystko. Pamiętajmy, że to dość wyrazisty wzór, dlatego jedna ściana, a czasami nawet jej fragment, w zupełności wystarczy. Zazwyczaj wybieramy ścianę za kanapą lub tą z kominkiem czy telewizorem.

Błękitna czy biała cegła w sypialni to równie trafiony pomysł. Jest w niej coś takiego, że od razu dodaje ciepła, uroku i swego rodzaju kameralności czy intymności wnętrzu, nawet jeśli utrzymana jest w zimniejszych tonacjach. Podobnie jak w przypadku salonu warto przeznaczyć na wyeksponowanie cegły główną ścianę, przede wszystkim tą za wezgłowiem łóżka.

Cegła w kuchni to coraz modniejszy dodatek. Biała cegła w kuchni dopełni aranżację i nada jej wyjątkowości. Możemy wykończyć w ten sposób ścianę przy drzwiach do kuchni lub w strefie jadalnianej. Lepiej za to zrezygnować z cegły przy blacie roboczym. Z uwagi na wyżłobienia i swoją fakturę w tym miejscu mogłaby być trudna do wyczyszczenia.

Narażenie na powstawanie plam czy o podwyższona wilgotność nie stanowią zatem przeciwskazania dla wykończenia ściany za pomocą cegły lub odsłonięcie jej spod warstw tynku – cegła w łazience również prezentuje się niesamowicie! W obu przypadkach musimy jedynie pamiętać o zastosowaniu odpowiednich produktów do ich malowania.  

I na koniec: cegła w przedpokoju. To doskonały sposób, aby od samego progu poinformować postronnych o stylu i charakterze wnętrza. Szara, błękitna, czerwona czy biała cegła w przedpokoju to prosty i jasny przekaz: oto przemyślana w każdym calu, dopracowana aranżacja, w której stawia się na szczegóły.

Malowanie ściany z cegieł

Jaką farbą malować cegły na ścianie?

Czy ceglana ściana wymaga indywidualnego traktowania? Z pewnością. Ogromnie wiele zależy bowiem od tego, z jakiego materiału wyprodukowana została cegła:

*Jeśli mamy od czynienia ze „standardową” cegłą czy płytkami ozdobnymi (które oczywiście są w dobrym stanie, nie wykazują podwyższonej chłonności itd.), sprawdzi się tu:

– warstwa farby podkładowej Dulux Grunt Kryjący Podkładowy – to lateksowa farba podkładowa, która wyrównuje chłonność i ujednolica podłoże, zapewniając równomierny kolor farb nawierzchniowych,

– a następnie wysokiej jakości farby do wnętrz, jak Dulux Kolory Świata, Dulux EasyCare czy Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

*Jeżeli jednak są to powierzchnie pylące (dotyczy np. cegieł, płytek z piaskowca):

– przed malowaniem koniecznie musimy zagruntować podłoże Dulux Gruntem,

– następnie zaaplikować Dulux Grunt Kryjący Podkładowy,

– a dopiero w dalszej kolejności pomalować ścianę wybranym wyrobem.

*Z kolei podłoża szkliste i połyskliwe niestety nie nadają się do malowania – farba nie uzyskałaby w tym przypadku pożądanej przyczepności do podłoża.

Projektanci przekonują, że ceglana ściana to absolutny must have wnętrz niezależnie od ich stylu oraz charakteru. Doskonale podkreśla nowoczesność stylizacji, wpasowuje się w konwencję industrialną, znakomicie współgra z wnętrzami skandynawskimi i w stylu retro. W przypadku nowego budownictwa sprawdzi się imitacja cegły, którą możemy łatwo pomalować na dowolny kolor.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...