Farba satynowa, biała i turkusowa - naucz się łączyć kolory świata

O trumfie turkusu nad innymi kolorami projektanci przekonywali nas kilka lat temu. Mimo zmieniających się trendów tak pokochaliśmy ten kolor, że nie zamienilibyśmy go na żaden inny odcień niebieskiego – kojarzy nam się ze słońcem, wakacjami, chwilami ukradzionymi z zapełnionego po brzegi kalendarza. Tym bardziej w postaci farby satynowej, promiennej i odbijającej światło.

Wybierając farbę, skupiamy się przede wszystkim na kolorze. Czy dana barwa wejdzie w komitywę z kolorem dodatków? Czy poszczególne odcienie i wykończenia odnajdą nić porozumienia? Decyzje estetycznie nie dotyczą jednak wyłącznie barw. Musimy odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie: farba satynowa, czyli powłoka z lekkim połyskiem, czy może całkowicie matowa?

Z rodzajem wykończenia wiąże się postrzeganie barwy we wnętrzu. Powłoka satynowa będzie odbijała światło, delikatnie rozświetlając wnętrze. Sprawi, że aranżacja będzie prezentowała się lekko i świeżo. Matowa farba będzie z kolei pochłaniać promienie światła, w związku z czym znakomicie poradzi sobie przede wszystkim w przestronnych pomieszczeniach.

Satynowa farba turkusowa? Jesteśmy na tak!

Zamknij oczy i wyobraź sobie piękne, bezkresne niebo…

Kolor turkusowy jest uniwersalny, nie uznaje ograniczeń – sprawdzi się w każdym wnętrzu. Najbardziej jest jednak polecany do pomieszczeń o małej kubaturze. Jasny, chłodny odcień optycznie powiększy wnętrze, doda salonowi czy sypialni dodatkowych centymetrów. Dotyczy to przede wszystkim farb satynowych, czyli powłok o lekkim połysku. Światło – słoneczne lub sztuczne – będzie odbijać się od powierzchni ścian, dodatkowo rozświetlając pomieszczenie.

Pamiętajmy, że w przypadku tego rodzaju barw kluczowe jest położenie pomieszczenia względem stron świata. Jeśli okna pokoju wychodzą na południe lub zachód (wiąże się z tym dostęp do naturalnego światła przez większą część dnia), wydobyta zostanie głębia satynowej farby turkusowej, a kolor będzie się wydawał nieco mniej chłodny.

Łączenie kolorów: farba biała i turkusowa

Turkus dobrze czuje się w towarzystwie białych dodatków.

Turkus i biel to połączenie, które mimowolnie nasuwa nam się na myśl. Przywodzi miłe skojarzenia, przypomina o wakacjach, długich spacerach po zapierającej dech w piersi okolicy. Jeśli kombinacja kolorów wzbudza nas pozytywne emocje – połowa sukcesu za nami. Oznacza to, że w dane wnętrze pozwoli się nam zrelaksować, odpocząć oraz – kiedy to tylko potrzebne – zapomnieć o bożym świecie.

Farba turkusowa (szczególnie odcień Szykowny Turkus z Dulux EasyCare połączona z farbą białą stworzy oczywiste nawiązanie do stylistyki śródziemnomorskiej. Jeśli zaś w odpowiedni sposób pokierujemy proporcjami kolorów we wnętrzu (przewaga bieli nad turkusem), możemy wiele dokonać na polu stylizacji skandynawskich. Kolory świata i różnych jego zakątków stoją więc przed nami otworem.

Kombinacja barw i wykończeń może przebiegać także na linii satynowa farba turkusowa – matowa farba biała (Tradycyjna, śnieżna biel to nasz pierwszy wybór. Wpadające w „brudne” tonacje odcienie Kolorów Świata, np. Antyczny Marmur, wejdą z turkusem w równie gorący dialog). Dzięki temu turkus będzie dominować w tym związku, wyjdzie na prowadzenie i podporządkuje sobie aranżację. To na nim skupi się światło oraz gra cieni. Jeśli zaś obie barwy mają funkcjonować jako równorzędne, obie wybieramy w wersji satynowej.

Turkus przeniesie nas w myślach do pozytywnego miejsca. A połączony z bielą… sprawi, że od razu zaczniemy planować wakacje. Dzięki takim kolorem we wnętrzu powroty do domu będą jeszcze przyjemniejsze.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...