Gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Przygotowanie ściany do malowania jest niezbędne, jeśli zależy nam, aby farba dobrze pokryła podłoże, silnie do niego przylegała, a w dalszej perspektywie nie łuszczyła się i nie odrywała od tynku. Radzimy, kiedy, czym i jak gruntować ściany przed malowaniem.

Przygotowując się na wielkie wyjście, najpierw dokładnie oczyszczamy i tonizujemy skórę, aby wyglądała promiennie i olśniewająco. Następnie delikatnie wklepujemy krem. M.in. od tych kilku prostych zabiegów zależy trwałość naszego makijażu. Okazuje się, że podobne zasady panują w dziedzinie… malowania ścian. Gruntowanie ścian przed malowaniem, a uprzednio również prawidłowe ich oczyszczenie, to zabiegi, których pod żadnym pozorem nie wolno pomijać – które wpłyną na głębię koloru, jednolitość wymalowania i pozwolą na osiągnięcie pięknej powierzchni bez smug.

Co daje gruntowanie ścian?

Dlaczego gruntowanie ścian przed malowaniem jest tak bardzo istotne? Kontynuując porównania z tematyką pielęgnacji: gruntowanie jest tym dla ścian, czym dla cery jest tonizowanie. Tonik wyrównuje pH skóry, nawilżając ją i jednocześnie pozwalając na łatwiejsze i dokładniejsze rozprowadzenie kremu. Poza tym stonizowana cera w pełni czerpie ze składników zawartych w kremie! Dobrej jakości grunt wyrównuje zaś chłonność ściany, czyli sprawia, że podłoże nie pobiera zbyt dużej ilości farby, co mogłoby spowodować niejednolitość wymalowania, powstanie smug i przebarwień, jak również zużycie większej ilości farby (!). Ponadto gruntowanie wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność powłoki malarskiej. Same plusy, prawda?  

Kiedy gruntować ściany przed malowaniem?

Z drugiej strony to wcale nie oznacza, że gruntować przed malowaniem należy zawsze, wszędzie i bez względu na okoliczności. Grunt nakładamy przede wszystkim na nowe, otynkowane ściany (po zakończeniu procesu sezonowania tynku), czyli głównie na niemalowane wcześniej podłoże, choć od tej reguły również są wyjątki. Zaleca się zastosowanie gruntu także w przypadku ścian w stanie deweloperskim, czyli pomalowanych zwykle farbą nie najlepszej jakości.

Po środek gruntujący sięgamy ponadto, jeśli tylko z malowanej wcześniej ściany usuwamy stare, łuszczące się powłoki malarskie. Podobnie, jeśli uzupełniamy ubytki bądź naprawiamy rysy i nierówności na powierzchni remontowanej ściany. W takim przypadku grunt nakładamy na te poszczególne, odsłonięte fragmenty ściany (chyba że z podłoża usunęliśmy poprzednią warstwę farby w całości – wtedy gruntem pokrywamy całą ścianę).

Pamiętajmy, że remontowane ściany, które są w dobrym stanie, także wymagają zabezpieczenia w postaci warstwy podkładowej. Sięgamy tym razem jednak nie po standardowy grunt, a po farbę rozcieńczoną dodatkiem wody. O tym, jaki produkt należy zastosować oraz ile wody dolać, poinformuje nas instrukcja farby, którą wybraliśmy do malowania ścian.

Gruntowanie ściany przed malowaniem

Czym gruntować ściany przed malowaniem?

Czym gruntować ściany przed malowaniem – to kolejne pytanie, które zadają sobie wszyscy planujący remont. Jaki produkt spełni nasze oczekiwania? Przede wszystkim sięgnijmy po wyrób gotowy do użycia, aby ułatwić sobie pracę. Poza tym sprawdźmy, jakie są deklarowane przez producenta właściwości produktu. Wśród gruntów przeznaczonych do zastosowania pod farby przy remontach wnętrz mieszkalnych wyróżnia się Dulux Grunt. Skutecznie wzmacnia podłoże, zmniejsza jego nasiąkliwość i tym samym zwiększa wydajność farb emulsyjnych. Na uwagę zasługuje m.in. znacznik gruntowania. Dulux Grunt wyróżnia się dzięki swojej delikatnej fioletowej poświacie, która znika wraz z wysychaniem gruntu. Fioletowy znacznik pozwala nam na kontrolowanie, które fragmenty ściany zdążyliśmy już pokryć gruntem. Pomaga nam to w dokładnym i precyzyjnym nakładaniu preparatu, a jednocześnie wpływa na jego mniejsze zużycie.

Jak gruntować ściany przed malowaniem?

Jak gruntować ściany przed malowaniem? To banalnie proste. Po dokładnym wstrząśnięciu butelki z gruntem rozprowadzamy jego równomierną warstwę na ścianie za pomocą pędzla lub wałka. Zazwyczaj do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy jedna warstwa preparatu. Dalsze prace na zagruntowanej powierzchni przeprowadzamy po około 16 godzinach po nałożeniu gruntu.

Malowanie ścian wymaga przeprowadzeniu kilku kosmetycznych, ale istotnych czynności. Należy do nich gruntowanie ścian. Jeśli chcemy zaoszczędzić na farbie oraz osiągnąć świetny efekt, sięgnijmy po dobry środek sprawdzonego producenta.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...