Koszt malowania mieszkania

Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Remontu nie warto rozpoczynać bez dokładnie opracowanego planu. Dotyczy to również finansów. To, ile będzie kosztować malowanie ścian, zależy m.in. od metrażu pomieszczenia, rodzaju wybranych farb i ich wydajności, a także od tego, czy wnętrze remontujemy sami, czy z pomocą fachowca. Ekspert Dulux podpowiada, jak obliczyć, ile będzie kosztowało malowanie mieszkania oraz jak obniżyć koszt malowania i ograniczyć wydatki remontowe.

Malowanie pokoju to proces. Aby obliczyć końcową cenę, należy wziąć pod uwagę każdy z jego etapów oraz spisać listę niezbędnych czynności, czyli jednocześnie potrzebnych narzędzi, akcesoriów i produktów. Niestety nie wystarczy uwzględnić wyłącznie wydatków na farbę, aby precyzyjnie obliczyć koszty malowania mieszkania.

Ile kosztuje malowanie?

Aby oszacować, ile kosztuje malowanie pokoju, przyjrzyjmy się całej remontowej procedurze. Miejmy na uwadze, że ostateczny koszt malowania mieszkania w ogromnej mierze będzie zależeć od stanu ścian.

Krok 1. Sprawdź stan ścian

W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić gruntowną inspekcję ścian. Przede wszystkim sprawdźmy, czy poprzednia powłoka malarska dobrze trzyma się podłoża. W tym celu wykonajmy prosty test polegający na przyklejeniu mocnej taśmy malarskiej w kilku miejscach na ścianie. Jeśli po szybkim zerwaniu taśmy zauważymy na niej ślady starej farby, oznacza to, że straciła ona przyczepność do podłoża.

Krok 2. Usuń stare warstwy farby

Jeśli poprzednie powłoki malarskie są w kiepskim stanie, tzn. łuszczą się i odspajają, a „test taśmy” wykazał słabą przyczepność do podłoża, oznacza to, że konieczne jest jej usunięcie. Używamy do tego szpachelki lub drucianej szczotki.

Koszt malowania mieszkania 2

Krok 3. Odpyl i umyj ściany

W następnej kolejności odpylamy, tzn. dokładnie odkurzamy ściany i przystępujemy do mycia. Musimy pozbyć się wszelkich śladów pleśni i grzybów (pomocny będzie specjalny środek grzybobójczy i szpachelka) oraz plam i zatłuszczeń (sięgnijmy po miękką ściereczkę oraz wodę z dodatkiem mydła malarskiego lub innego niedrażniącego, odtłuszczającego detergentu). Na koniec myjemy ścianę czystą wodą i pozostawiamy ją do wyschnięcia.

Krok 4. Naprawa uszkodzeń

Zajmijmy się naprawą wszelkich rys i uszkodzeń, spękań i ubytków – wypełniamy je odpowiednią masą szpachlową zgodnie ze sztuką budowlaną, wyrównujemy i ponownie odpylamy ściany.

Krok 5. Gruntowanie

Kluczowym krokiem przygotowań ścian do malowania jest gruntowanie. Jeśli w całości usunęliśmy poprzednią powłokę malarską, gruntujemy całe ściany, jeżeli zaś naprawialiśmy jej fragmenty – grunt nakładamy jedynie na te naprawiane miejsca.  

Ile kosztuje przygotowanie do malowania ścian?

Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w kosztach! Jeszcze nawet nie rozpoczęliśmy malowania ścian, a już musieliśmy kupić i zużyć sporą ilość różnych produktów, środków i narzędzi:

- papier ścierny o różnej ziarnistości, szpachelka budowlana, packa do zaprawy, pędzel lub wałek itd.

- preparat do usuwania pleśni, masa szpachlowa oraz grunt,

Aby obliczyć koszty malowania mieszkania, musimy zatem przeanalizować, na ile nasz budżet obciąży etap przygotowań. Po przeprowadzeniu inspekcji stanu ścian będziemy mogli ocenić, czy konieczne jest usuwanie poprzedniej powłoki malarskiej, naprawa uszkodzeń oraz gruntowanie.

Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Oczywiście koszt malowania mieszkania to w dużej mierze koszt farby. Okazuje się, że wybór konkretnego odcienia to ostatnia z całego szeregu decyzji, które musimy podjąć! W pierwszej kolejności zastanówmy się nad rodzajem farby oraz stopniem ochrony (np. przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią), jaki ma zapewnić. Poza tym weźmy pod uwagę jakość krycia i głębokość koloru.

Bardzo istotną informacją jest wydajność produktu. W karcie technicznej farby znajdziemy informację, na pomalowanie ilu metrów kwadratowych pozwoli nam wyrób – im więcej, tym lepiej. Najlepsze farby, jak np. Dulux EasyCare czy Dulux Kolory Świata, wyróżniają się wydajnością na poziomie 14 m2\l. Oznacza to, że 5-litrowe opakowanie wystarczy nam na pomalowanie aż 35 m2 powierzchni, do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczą nam bowiem dwie warstwy.

Malowanie ścian – cennik ekipy remontowej

Oczywiście musimy nastawić się na większe wydatki, niż te, które uzyskaliśmy w obliczeniach, jeśli zamierzamy zlecić prace ekipie remontowej. Stawki firm remontowych czy malarzy pokojowych mogą różnić się między sobą – z uwagi na doświadczenie, renomę, województwo, ale też stan ścian czy specyfikę wymalowania.

Ile kosztuje malowanie pokoju? Aby ułatwić obliczenia, ekipy remontowe operują przede wszystkim stawką za m2. Ceny za malowanie przy dwóch warstwach farby wahają się od 7 do 12 zł\m2. Szacuje się, że najdrożej jest w województwach mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Jeśli jednak chcemy poznać końcową cenę malowania mieszkania, upewnijmy się, czy podane na stronach internetowych firm cenniki na pewno zawierają również koszty przygotowania ścian. Usuwanie starych powłok malarskich kosztuje od 5,50 do 8,00 zł\m2, mycie ścian i sufitów od 8,50 do 9,50 zł\m2, naprawa i uzupełnienie ubytków od 8,00 do 12,00 zł\m2, a gruntowanie od 3,00 do 4,50 zł\m2.

Z drugiej strony weźmy pod uwagę, że mimo iż firmy operują cennikami malowania i udostępniają je na swoich stronach internetowych, należy traktować je raczej jako orientacyjne. Końcowa wycena przygotowywana jest indywidualnie, po ocenie stanu ścian oraz szczegółowego ustalenia zakresu prac. Poza tym większość ekip podaje ceny za malowanie ścian za całość – nie rozbija prac remontowych na poszczególne czynności.

Ustalając z wykonawcą koszt malowania ścian, zapytajmy ponadto, czy są w nie wliczone ceny farb oraz po czyjej stronie leży zakup produktów. Niektóre ekipy pracują wyłącznie na wyrobach jednego, sprawdzonego producenta, inne zaś dostosowują się w tej kwestii do wymagań czy potrzeb klienta.

Jaki będzie koszt malowania mieszkania 50m?

W związku z powyższym trudno jednoznacznie obliczyć, ile kosztuje malowanie mieszkania 50m czy o powierzchni 30 czy 70 m2. Bardzo wiele zależy od wysokości pomieszczeń, a także projektu i aranżacji wnętrza. Kafelki w łazience oraz kuchni, okładzina kamienna w przedpokoju, zabudowa kuchenna, przeszklenia na całą ścianę – te wszystkie elementy ograniczą nam wielkość powierzchni do pomalowania. Dlatego też ceny za malowanie pomieszczeń mogą być o wiele niższe lub znacznie wyższe niż przewidywaliśmy.

Ile kosztuje malowanie ścian samemu?

Jeśli zależy nam na zredukowaniu kosztów, możemy zaplanować samodzielne przeprowadzenie prac. Wtedy jedyne wydatki, jakie będziemy musieli ponieść, to te związane z zakupem farby i materiałów. Z przygotowaniem ścian do malowania i aplikacją farby z łatwością poradzimy obie sami – to proste, wystarczy stosować się do zaleceń producenta.

W przypadku, gdy przeprowadzamy remont bez ekipy, obliczenie kosztów będzie znacznie łatwiejsze niż gdybyśmy powierzali prace wykonawcy. Aby oszacować, ile kosztuje malowanie pokoju o standardowym projekcie, możemy wymierzyć szerokość ścian, a uzyskany wynik pomnożyć przez wysokość pokoju lub zastosować kalkulator Dulux. Czy od uzyskanej liczby należy jeszcze odjąć powierzchnię otworów okiennych oraz drzwiowych? Niekoniecznie. Miejmy na uwadze, że musimy pomalować też wnękę okienną, poza tym czasami konieczne może być naniesienie poprawek, czyli w rezultacie ponowne malowanie ściany. Nie warto więc dokonywać obliczeń „na styk”.

Powierzchnia ścian w pomieszczeniu o wielkości 20 m2 to np. ok. 46 m2 (sumujemy długość i wysokość wszystkich ścian). Doliczmy do tego powierzchnię sufitu – 20 m2. Razem to 66 m2. Jeśli do malowania wybraliśmy farbę Dulux EasyCare o wydajności do 14l\m2, do nałożenia jednej warstwy na ściany i sufity potrzebujemy niecałe 5 l wyrobu (66:14=4,71). Na dwie warstwy, czyli pełne malowanie – 10l.

Do kosztów zakupu farby należy doliczyć cenę gruntu (jeśli jest potrzebny) oraz akcesoriów i narzędzi. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje malowanie pokoju 20m jest więc prostsza niż mogłoby się wydawać, prawda?

Samodzielny remont to pełna kontrola nad wydatkami. O ile do układania płytek czy montaż parkietu często potrzebujemy profesjonalnej ekipy, malowanie ścian to zadanie, z którym poradzimy sobie sami.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...