Jak urządzić piwnicę? Aranżacja i malowanie piwnicy

Schowek na narzędzia czy może spiżarnia wypełniona po brzegi przetworami, warsztat czy też pralnia? Pomagamy zaaranżować piwnicę.

Niewielki boks w bloku czy cała oddzielna kondygnacja w domu jednorodzinnym? Niezależnie od tego, czy możemy się pochwalić sporym metrażem, czy miejsca w piwnicy mamy jak na lekarstwo, za podstawę jej planowania powinniśmy uznać wydzielenie stref. Stanowi to odpowiedź na pytanie „jak urządzić piwnicę?”. Pomoże to nam w realizacji danych funkcji oraz organizacji przechowywania przeróżnych przedmiotów. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego koloru farby i malowanie piwnicy.

Jak urządzić piwnicę na słoiki i szaliki

Aranżacja piwnicy polega zatem na ustaleniu sektorów. W większości przypadków piwnica pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie. Strefę przechowywania zlokalizujmy możliwie blisko drzwi, dzięki czemu będziemy mieli szybki, łatwy dostęp do naszego „magazynu”. Najbliżej wejścia powinniśmy ustawić półki z przetworami czy skrzynki z warzywami, po które będziemy sięgać najczęściej. W głębi – sezonowe ubrania i obuwie, jeszcze dalej pamiątki i akcesoria, z których korzystamy sporadycznie.

W przypadku aranżacji piwnicy w domu mamy najczęściej dużą swobodę w planowaniu, sytuacja nieco się komplikuje, gdy mamy do dyspozycji tylko parę metrów kwadratowych. Wtedy podział stref może się odbywać na linii lewa-prawa. Np. po lewej stronie artykuły spożywcze, po prawej narzędzia czy inne akcesoria. Dzięki temu pozostawimy wolne miejsce pośrodku pomieszczenia, zapewniając swobodny dostęp do wszystkich półek.

Aranżacja piwnicy: przechowuj z głową

Warto zainwestować w stelaże i wieszaki, półki i regały czy specjalne separatory, dzięki którym posegregujemy sprzęt, pogrupujemy przedmioty

Od piwnicy oczekujemy przede wszystkim praktyczności. Pamiętajmy, że ważny jest sposób, w jaki przechowujemy. Warto zainwestować w stelaże i wieszaki, półki i regały czy specjalne separatory, dzięki którym posegregujemy sprzęt, pogrupujemy przedmioty. Nie chodzi tylko o estetykę takiego systemu – słoiki będą bezpieczniejsze na półce niż na podłodze, a nasze ubrania czy pamiątki – w plastikowych kontenerach, a nie tekturowych kartonach.

Malowanie piwnicy: wybieramy farbę do piwnicy

Planowanie stref i funkcjonalności jest bardzo ważne, nie możemy jednak zapomnieć również o malowaniu piwnicy. Dzięki temu odświeżymy jej wygląd i zabezpieczymy powierzchnię ścian. Wybierając farbę do piwnicy, powinniśmy mieć na uwadze, w jaki sposób kolor wpłynie na odbiór pomieszczenia. Jeśli nasza piwnica jest niewielka i nie ma okien, postawmy na jasne, powiększające przestrzeń tonacje. Pochodne bieli, neutralne beże, subtelne żółcie i odcienie niebieskiego sprawią, że mimo braku dostępu słonecznego światła piwnica będzie wydawała się bardziej przestronna. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie węższej ściany piwnicy na ciemniejszy, kontrastowy kolor – dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze.

Nie zapominajmy, że równie istotny, co kolor ścian, jest wybór odpowiedniej farby do piwnicy. Miejmy na uwadze, że niejednokrotnie panują tu dość wymagające warunki – podwyższona wilgotność, niższa niż w części mieszkalnej temperatura, ryzyko uszkodzeń. Farba, którą zastosowaliśmy w salonie czy sypialni, niekoniecznie zda tu egzamin. Do malowania piwnicy wybierzmy preparat o podwyższonej trwałości, jak np. EasyCare lub Dulux Diamond Matt/Satin. Farba wyróżnia się przede wszystkim odpornością na zmywanie i szorowanie, dzięki czemu z powierzchni ściany bez problemu usuniemy plamy, o które w piwnicy nietrudno.

Choć do piwnicy raczej nie zapraszamy gośćmi, powinniśmy pamiętać o jej malowaniu. Zastanówmy się poza tym, jak urządzić piwnicę, aby korzystanie z niej było wygodne.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...