Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścian w 6 krokach: sprawdź, jak przygotować ściany i sufit do malowania oraz jak najłatwiej osiągnąć najlepszy efekt.

1. Przygotowanie pokoju do malowania

Uzupełnianie ubytków przed malowaniem

Przeznaczenie kilku godzin na kompleksowe przygotowanie pokoju do malowania zapewni płynny przebieg samych prac malarskich.

A więc, rozpoczynamy malowanie pokoju:

  • Najpierw wynieś wszystkie meble (lub zakryj je folią) i zabezpiecz podłogę przy użyciu papieru lub folii malarskiej;
  • Zdejmij firanki i zasłony, oprawki z gniazdek i przełączników oraz metalowe elementy okien (np. zamki i uchwyty);
  • Na koniec zdejmij klamki i zabezpiecz taśmą zamki w drzwiach.

2. Przygotowanie ścian do malowania

Przed otwarciem puszek z farbą ważne jest, aby wszystkie powierzchnie były czyste i gotowe do malowania pomieszczenia. Wszelkie ubytki lub pęknięcia na ścianach, suficie lub elementach drewnianych należy wypełnić odpowiednim materiałem, np. profesjonalnym uszczelniaczem. Miejsca te, tak jak i stolarkę, trzeba będzie przeczyścić papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię, która zapewni farbie dobrą przyczepność. Nie wolno zapominać, aby usunąć wszelki kurz z wyrównywanych papierem powierzchni – zapewne nie chcesz, aby kurz lub brud znalazł się na świeżo pomalowanej ścianie! Jeśli potrzebujesz więcej informacji, znajdziesz je artykule Jak przygotować ściany

3. Malowanie sufitu

Kiedy już wszystko jest gotowe, zacznij od malowania sufitu. Dzięki temu ewentualne kropelki farby spadną na niepomalowane powierzchnie, z których będzie można je z łatwością usunąć lub zamalować, kiedy przyjdzie na nie kolej.

Do pomalowania sufitu możesz użyć farby Dulux Acryl Matt.

Jeśli sufit i ściany malujesz dwoma różnymi kolorami, trzeba będzie „odciąć” krawędzie, aby uzyskać nieskazitelne wykończenie. Wykorzystaj do tego taśmę papierową.

4. Malowanie ścian

Jak wybrać kolor

Teraz czas na ściany. Malowanie ścian zaczynamy dopiero teraz z przyczyn podobnych do opisanych wyżej: wszelkie rozpryśnięcia lub zachlapania farbą będzie łatwo zetrzeć z drewnianych elementów. Sprytnym zabiegiem jest „wyjechanie” farbą kilka centymetrów na stolarkę, dzięki czemu uzyskamy równą linię, kiedy przejdziemy do kolejnego etapu.

5. Malowanie stolarki

Przygotowujesz malowanie ram okiennych? Przeczytaj nasze wskazówki, które ułatwią Ci uzyskanie profesjonalnie wyglądającego wykończenia.

Malowanie pokoju, to nie tylko pomalowanie sufitów i ścian. To również elementy drewniane i metalowe, więc na koniec weź się za malowanie stolarki. Ważne jest, aby rozpocząć od wnętrza pokoju i stopniowo przesuwać się w kierunku wyjścia, co ograniczy ryzyko przypadkowego zabrudzenia świeżo pomalowanych powierzchni. Na przykład bardziej prawdopodobne jest „zahaczenie pędzlem” o futrynę podczas wchodzenia i wychodzenia z pokoju, niż o grzejnik w jego środku. Mając to na uwadze, następująca kolejność malowanej stolarki sprawdza się najlepiej:

  • najpierw ramy okienne,
  • parapet, listwy przypodłogowe,
  • a na końcu futryna.

6. Sprzątanie po malowaniu

Ostatnim etapem jest sprzątanie po malowaniu. Po odczekaniu na całkowite wyschnięcie farby (zalecamy poleganie na wskazówkach producenta w tym zakresie), można wnieść z powrotem meble. Przykręć usunięte wcześniej oprawki gniazdek, metalowe elementy okien i drzwi oraz zawieś na nowo firanki i zasłony. Teraz nie pozostało już nic innego, jak tylko zaparzyć sobie filiżankę pysznej kawy lub herbaty i wygodnie usiąść – ciężko pracowałaś na tę chwilę! Twój pokój jest już pomalowany.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...