Pięć kłopotów związanych z malowaniem – i jak ich unikać

Eksperckie porady na temat radzenia sobie z problemami dekoratorskimi.

1) Unikaj zapleśniałych ścian

W wielu domach możemy spotkać zawilgocone miejsca np. w piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy łazienkach, niemniej jednak dzięki odpowiedniej wentylacji i suchemu powietrzu można zatrzymać rozwój pleśni. Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie okapu lub wentylatora podczas gotowania lub kąpieli. Jeśli jednak problem nadal się utrzymuje, należy zastosować odpowiednie środki antypleśniowe i roztwory grzybobójcze, które można nabyć w większości supermarketów i sklepów budowlanych. Najlepsze rezultaty uzyskamy postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu takich produktów.

2) Unikaj zauważalnych pęknięć i ubytków

Jeśli w ścianie są ubytki, ważne jest aby je uzupełnić przed rozpoczęciem malowania. Jeśli w ubytku znajduje się kurz, usuń go, a następnie zaklej odpowiednim materiałem wypełniającym [local markets: please insert relevant product here] przy użyciu noża lub szpachelki. Usuń nadmierną ilość wypełniacza i wyrównaj powierzchnię szpachelką. W przypadku większych dziur najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe nakładanie warstw i czekanie na wyschnięcie jednej przed nałożeniem kolejnej. Aby uzyskać naprawdę gładką powierzchnię, przetrzyj ją suchym papierem ściernym, a następnie pokryj warstwą farby podkładowej lub rozcieńczonej farby docelowej, po czym pomaluj całą ścianę wybranym kolorem.

3) Unikaj nierównych powierzchni

W przypadku bardzo nierównych ścian z wieloma ubytkami lub guzami przyda się papier gładziowy, po którym można swobodnie malować. Materiał ten można znaleźć w dobrych sklepach budowlanych, niemniej jeśli nie masz pewności, czy sam sobie z tym poradzisz, zalecamy zlecenie tej pracy zawodowemu malarzowi. Nakładanie poszczególnych pasów papieru gładziowego odbywa się zazwyczaj w poziomie, a szczegółami zajmą się już fachowcy.

4) Unikaj śladów po wałku

Najlepszy wałek do większości prac będzie średniej grubości. Wałki z krótkim runem nie trzymają dużo farby, a więc trzeba będzie często je w niej zanurzać. Z kolei wałki z długim runem mogą nabierać zbyt dużo farby i w konsekwencji zostawiać na ścianie ślady po sobie. Jeśli możesz, nie kupuj tanich wałków piankowych, ponieważ wchłaniają one więcej wody niż droższe, lepszej jakości wałki.

5) Unikaj śladów po pędzlu

Pędzle ze sztucznym włosiem najlepiej sprawdzają się z farbami na bazie wody, ponieważ wchłaniają mniej wody, a to oznacza mniej wyraźnych śladów po pędzlu. Malując trudno dostępne miejsca warto sięgnąć po pędzel ze zwężoną końcówką włosia, co pozwoli na łatwe dotarcie do wszystkich kątów i zakamarków. Do malowania odcięć zalecamy wyprofilowane pędzle, z jedną stroną dłuższą od drugiej. [Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego pędzla znajduje się w naszym informatorze o pędzlach tutaj.] (/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/jak-wybrac-najlepszy-pedzel)

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...