Jak dobrać kolor ścian do ciemnych mebli w salonie?

Szukasz pomysłu na aranżację wnętrza z ciemnymi meblami? Przeczytaj, jakie kolory ścian sprawdzą się najlepiej, a jakich lepiej unikać. Zobacz też modne aranżacje!

Retro salon to perfekcyjne rozwiązanie dla tych, którzy delektują się każdym odcinkiem serialu „Mad Man” i kolejnym seansem „Śniadania u Tiffany’ego”, kochają dobrze skrojone garnitury i rozkloszowane sukienki, uwielbiają barwione szkło i charakterystyczne fotele w kształcie kuli i gustują w nasyconych, pozytywnych kolorach. Lata 50., 60. i 70. nadal są wręcz niewyczerpaną kopalnią aranżacyjnych pomysłów!

Przetestuj kolor!

Chcesz wiedzieć, jak ten kolor będzie wyglądał na Twojej ścianie? Kup tester koloru!

Aranżacja salonu w stylu retro: co musi się w nim znaleźć?

 

Salon w stylu retro to mieszanka współczesnych wpływów z elementami „z epoki”. Wcale nie musimy dążyć do osiągnięcia idealnej zgodności – nie chcemy przecież, aby wnętrze przypominało muzealną wystawę, prawda? Czasami wystarczy parę charakterystycznych mebli czy detali, aby stworzyć efektowny misz-masz i retro-stylizację. W cenie są przede wszystkim sprzęty o typowych dla tamtych dekad miękkich, nieregularnych, nieco organicznych liniach:

  • stolik w kształcie nerki – to absolutny must have salonu retro. Do tego lakierowane, lekko połyskliwe drewno i smukłe metalowe lub drewniane nóżki – czysta per-fek-cja!
  • nie zapomnijmy także o – bijącym ostatnio wszelkie rekordy popularności – fotelu „366” projektu Józef Chierowskiego
  • meblościanki i regały na wysokie połysk, czyli kolejne pamiątki po czasach PRL-u, to kolejne elementy, dzięki którym salon w stylu retro nabierze wyrazu. Możemy je pomalować lub nawet zdekonstruować, zamiast wszystkich elementów wykorzystując tylko parę modułów
  • fotel uszak – tak, tak i jeszcze raz tak! Zastosowanie znajdzie tu zarówno ciężki, masywny model, jak i smukły fotel osadzony na smukłych nogach
  • sofa w stylu retro – jej wyznacznikami również jest lekkość i smukłość. Drewniane nóżki sprawiają, że mebel zamiast dociążać aranżację nadaje jej powabu. Możemy wybrać model o lekko opływowych kształtach lub w charakterystycznej, geometrycznej formie

Mamy też naprawdę szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o detale i dodatki, które powinny się znaleźć w salonie retro. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju bibeloty: wazoniki z dmuchanego szkła i malowana ceramika, proste świeczniki i zdobione ramki na zdjęcia, lampy wysuwane ze ściany dzięki harmonijkowej rączce lub ustawione na długiej nóżce. Poza tym stylizowane zegary, geometryczne grafiki, interesujące plakaty – wszystko, co może nam się kojarzyć z dekadami retro!

Salon w stylu retro – wybieramy kolory

 

Lata 50., 60. i 70. operowały specyficzną kolorystyką – taką, której nie można pomylić z żadną inną konwencją. To, czego szukamy, to pozytywne, nasycone barwy, kolory przywodzące na myśl gumę balonową, pudrowe cukierki lub ozdobione posypką muffinki. Absolutną podstawą są nieoczywiste odcienie różu i czerwieni, np. Namiętność CarmenNiebanalnie Arbuzowy czy Malinowa Granada. Perfekcyjnie zagrają tu także głębokie odcienie żółci oraz pomarańczu i ochry. Wokół siebie wnętrze zorganizują takie tonacje, jak Złoty PieprzEgzotyczne Curry oraz Korzeń Kurkumy. Doskonałym pomysłem jest też połączenie kilku intensywnych odcieni, chociażby pod postacią efektownych pionowych pasów (poleca się kompozycja mocnego różu, pomarańczu i brązu, jak np. Namiętność CarmenPiaskowa MandalaDroga Pielgrzyma).

Jeśli jednak zależy nam, aby retro salon był uosobieniem klasy i elegancji, a jednocześnie wyraźnie nawiązywał do epoki, postawmy na lekkie kremy, które staną się subtelnym tłem dla retro mebli i dodatków (egzamin zda odcień Grecka Chałwa). Innym sposobem na klasyczne wnętrze są stonowane, subtelne brązy oraz oliwkowe i zgniłe zielenie.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...