„Termin porodu jest za kilka miesięcy, ale nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby przygotować osobny pokój dziecięcy. Jak stworzyć specjalne miejsce dla naszego dziecka bez przeprowadzki do większego mieszkania?”

Potrzeba przygotowania przestrzeni na nadejście nowego dziecka może być silna. Nie trzeba jednak przeprowadzać się do większego domu ani nawet dekorować całego pokoju, aby stworzyć specjalnie miejsce, w którym niemowlę będzie odpoczywać.

W rzeczywistości według badań AkzoNobel w razie braku miejsca ponad 17% przyszłych rodziców przekształca część własnej sypialni w przestrzeń dla niemowlęcia, a jedna na dziesięć par, które mają już dzieci, umieszcza je we wspólnym pokoju.

Potrzebujesz pomocy? Nasze sprytne porady dekoracyjne pomogą Ci wyodrębnić przytulne miejsce, w którym Twój maluch będzie czuł się świetnie:

Wspólny pokój dla rodzeństwa

Odważne poziome prążki w różnych odcieniach zieleni to ponadczasowa opcja, która doskonale pasuje zarówno do chłopców, jak i dziewczynek niezależnie od wieku.

Jeśli niemowlę będzie dzielić pokój ze starszym rodzeństwem, pobaw się różnymi kolorami i wzorami, aby stworzyć ponadczasowy wygląd, który wszystkim będzie się podobać.

Odważne poziome prążki w różnych odcieniach zieleni doskonale pasują zarówno do chłopców, jak i dziewczynek niezależnie od wieku. Z kolei piękne wielokolorowe paski to doskonały wybór w przypadku trochę starszego rodzeństwa.

Możesz też wyraźnie wyodrębnić obszary do spania, stosując różne wzory i kolory w każdej części sypialni. Kilka pastelowych kropek sprawi, że kącik niemowlęcia będzie ciekawszy, a jednocześnie nie będą one nadmiernie stymulować malucha. Z kolei bardziej jaskrawe kolory idealnie nadają się dla raczkujących lub starszych dzieci.

Które farby?

Niebieńska Energia Dulux EasyCare

Czysty Róż Dulux EasyCare

Niezłe Ziółko Dulux EasyCare

Malowanie przytulnego kącika dziecięcego

Gdy zrobisz już miejsce na kołyskę, wybierz uzupełniające kolory, które pomogą odróżnić strefę niemowlęcia od pozostałej części sypialni.

Jeśli masz mieszkanie z jedną sypialnią, kącik dla niemowlęcia to doskonały sposób na wykorzystanie wszelkich nieużywanych wnęk i zakamarków i zapewnienie niemowlęciu przytulnej przestrzeni do spania.

Po pierwsze, pozbądź się z sypialni wszelkich przeszkadzających rzeczy, aby móc dokładnie ocenić, co jest do zrobienia. Czy można przestawić łóżko pod ścianę? Czy możesz zastąpić stojące szafki półkami ściennymi?

Gdy zrobisz już miejsce na kołyskę, wybierz uzupełniające kolory, które pomogą odróżnić strefę niemowlęcia od pozostałej części sypialni.

Dobrze jest użyć ciepłego, neutralnego odcienia, np. koloru płatków owsianych, do pomalowania obszaru sypialni przeznaczonego dla dorosłych oraz jasnego, uzupełniającego koloru na ściany w pobliżu łóżeczka. Uniwersalnym odcieniem jest lawendowy, który będzie działać na dziecko uspokajająco i doda nutę elegancji do całej aranżacji.

Aby ujednolicić wygląd, pomaluj półki ścienne na ten sam odcień co ścianę w strefie niemowlęcia.

Które farby?

Totalnie kremowy Dulux EasyCare

Liliowa Magia Dulux EasyCare

Przechowywanie z głową

Aby uzyskać jednolity wygląd, pomaluj półki i szafki, dostosowując je do koloru przytulnego obszaru przeznaczonego dla niemowlęcia. Jeśli to możliwe, wybierz odporną, zmywalną farbę, która przetrwa nieoczekiwane zachlapania.

Gdy przestrzeń jest na wagę złota, musisz wykorzystać każdy kącik i wnękę, więc ogranicz zakupy mebli do minimum.

Nie kupuj przewijaka, a do stworzenia „stacji obsługi” niemowlęcia spróbuj wykorzystać to, co już masz, np. szafę lub niższą szafkę. Możesz położyć bezpieczną matę na komodzie, która dzięki temu będzie pełnić dwie funkcje — przewijaka i szafki do przechowywania niezbędnych rzeczy.

Aby uzyskać jednolity wygląd, pomaluj półki i szafki, dostosowując je do koloru przytulnego obszaru przeznaczonego dla niemowlęcia. Wybierz odporną, zmywalną farbę Dulux EasyCare, która przetrwa nieoczekiwane zachlapania.

Które farby?

Doskonała Pomarańcza Dulux EasyCare

Zieleń pod ochroną Dulux EasyCare

Ważna porada

Jeśli nie masz pewności, jakie kolory wybrać, pobierz aplikację Dulux Visualizer na swój smartfon lub iPhone, aby natychmiast sprawdzić, jak będzie wyglądał pokój po pomalowaniu.

Po prostu skieruj aplikację ku ścianie, którą chcesz pomalować, wybierz kolor z palety Dulux, dotknij ekranu i gotowe!