Jasne kolory stanową bardzo dobre tło dla ciekawych tekstur”, mówi Willeke Jongejan, projektantka kolorów w Globalnym centrum estetyki. Naturalne materiały świetnie komponują się z tą paletą, uwydatniając słoje drewna czy fakturę cegieł. Warto eksperymentować z materiałami podobnymi do tych, z których wykonane są meble w pomieszczeniu: kolory i tekstury skór, tkanin czy surowego drewna wypadają w tym neutralnym otoczeniu wyjątkowo dobrze.
Odrobina połysku

„Połyskujące elementy dobrze prezentują się na matowej ścianie, a wygląd powierzchni zmienia się w zależności od pory dnia”, zauważa Willeke. Stonowane kolory i proporcje barw w połączeniu z połyskliwymi wykończeniami są przyjemnie zaskakujące. W takich pomieszczeniach dobrze prezentują się też miękkie obite tkaniną meble i dywany.
Elegancja

„Czasy zagraconych pomieszczeń i bezużytecznych przedmiotów odchodzą w niepamięć”, mówi Willeke. Tradycyjny konsumpcjonizm coraz częściej zastępujemy skromnością przy wyborze posiadanych rzeczy i urządzaniu wnętrz, które mają być „przezroczyste”. To jest nowy wymiar luksusu wyrażonego w przestrzeni i czasie. Pomieszczenie ma być kojące dla zmysłów, dlatego tworzymy ją przy użyciu stonowanej palety barw.
Postaw na dotyk

Na gołym, pasiastym tle możesz zacząć tworzyć charakter poszczególnych pomieszczeń za pomocą akcesoriów wykonanych z różnych miłych w dotyku materiałów. „Wrażenia dotykowe mają duże znaczenie”, mówi Willeke. Aby pomieszczenia się od siebie różniły, ustaw w nich przedmioty w subtelnie zróżnicowanych kolorach.
Możesz też eksperymentować z malowaniem tylko niektórych elementów mebli, pozostawiając resztę w stanie surowym. Na przykład wybierz do pomalowania tylko część krzeseł w pomieszczeniu, albo odważnie pomaluj tylko połowę krzesła tworząc agresywne połączenie w obrębie jednego przedmiotu.
Sztuka niedomówienia
Pobierz aplikację Dulux Visualizer i zobacz, jak Twój dom będzie wyglądał w jasnych odcieniach.
Uzyskaj żądany wygląd przy pomocy tych farb: