Garderoba w eleganckim stylu

Garderoba to luksus, wygoda, komfort! Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu znalazło się miejsce na przechowywanie wytwornych sukienek, eleganckich garniturów, masy szpilek czy ulubionych koszul, kapeluszy i biżuterii, możemy uważać się za prawdziwych szczęściarzy. Oddzielne pomieszczenie lub wydzielony segment garderobiany to raj dla miłośników porządku i… mody! Garderoba pomoże nam w utrzymaniu porządku, nie nastręczy nam też problemów z aranżacją. W projektowaniu jej wystroju powinniśmy się bowiem kierować stylem wnętrza. Romantyczna garderoba w stylu prowansalskim uzupełni wygląd mieszkania urządzonego w duchu pięknej Prowansji, garderoba w stylu skandynawskim zaś idealnie wpisze się w minimalistyczne, nieco surowe wnętrze.

Garderoba w stylu prowansalskim

Garderoba w eleganckim stylu

Garderoba w stylu prowansalskim zaskakuje konsekwencją kolorystyczną. Wykorzystujemy w niej te same barwy, co w salonie czy sypialni. Stawiamy przede wszystkim na odcienie lawendy, czyli piękne fiolety o różnej intensywności – od rozmytych, delikatnych (jak odcień Kwitnący Migdałowiec z palety Kolorów Świata Dulux) po bardziej nasycone (np. Zapach Prowansji). Egzamin zdadzą również pochodne bieli, np. wpadające w lekką szarość (np. Białe Żagle), a nawet radosne, żółte tonacje. Pamiętajmy, że wykończenie posadzki musi współgrać z kolorem i charakterem ścian. Najlepiej sprawdzi się tu podłoga kamienna – po taki materiał najchętniej sięgają bowiem mieszkańcy Prowansji.

Za styl wnętrza prowansalskiego oprócz kolorów opowiadają meble oraz dodatki. Wyznacznikiem wnętrza pięknej garderoby będą sprzęty o charakterystycznej przecierce, czyli kolorze drewna dostrzegalnym zza warstwy farby. Możemy kupić stylizowane na stare meble lub własnoręcznie je postarzyć. W garderobie w stylu prowansalskim nie może zabraknąć też miękkich obić foteli lub krzeseł oraz romantycznych tkanin, koniecznie z kwiatowym deseniem.

Garderoba w stylu rustykalnym

Garderoba w eleganckim stylu

Garderoba w stylu rustykalnym urządzona będzie w podobnym tonie, co prowansalska. To również konwencja sielankowa, nieco wiejska, prostolinijna. Tu jednak zamiast fioletów, odcieni lawendy i wrzosu możemy sięgnąć po całą gamą bieli lub błękitu. Idealne będą nasycone, pozytywne tonacje niebieskiego kojarzące się z wakacjami i pogodą, Lodowy Brzask czy Bezkresny Ocean z palety Kolorów Świata.

Urok garderoby w stylu rustykalnym podkreślą unikatowe meble i sprzęty retro. Wstawmy tu odremontowane krzesło lub unikatowy fotel z wymienionym obiciem. Świetnym dodatkiem będzie również duże lustro z bogato zdobioną ramą oraz manekin, na którym będziemy mogli wieszać ubiór przygotowany na następny dzień.

Garderoba w stylu skandynawskim

Garderoba w eleganckim stylu

Garderoba w stylu skandynawskim dopnie i uzupełni aranżację, w której główną rolę odgrywa minimalizm i naturalność. Wnętrze inspirowane zimną Skandynawią jest przepełnione światłem, utrzymane w jasnych tonacjach, niezagracone przez zbędne przedmioty i detale. Za wykreowanie pożądanego charakteru pomieszczenia będą tu odpowiadać przede wszystkim kolory ścian. Podstawą jest biel, niekoniecznie w najczystszym odcieniu (sprawdźmy odcienie Ziarno Sezamu albo Antyczny Marmur), doskonale sprawdzą się też szarości (jak Mroźny Poranek) lub nawet subtelne odcienie zielonego (niezrównany kolor EasyCare Niezłę Ziółko).

Garderoby nie musimy urządzać wcale w oddzielnym pomieszczeniu – jej rolę spełni przestronna szafa, najlepiej wykonana z naturalnego drewna. Ze stylem skandynawskim wiąże się w końcu filozofia ograniczenia i minimalistycznego podejścia do posiadania. Co istotne, każdy przedmiot, każdy element garderoby powinien być tu ułożony według większego planu. Dążymy do maksymalnego ładu i porządku, nie może być mowy o bałaganie.

Garderoba w stylu skandynawskim zachwyci nas swoją konsekwencją. W rustykalnym lub prowansalskim zaś – wykorzystaniem naturalnych materiałów i kwiatowych motywów. Każda z tych konwencji będzie idealna, pod warunkiem, że osiągniemy porozumienie pomiędzy tym pomieszczeniem, a resztą wnętrza.