Granat niejedno ma imię! Kryje w sobie całe pokłady elegancji, ale jednocześnie doskonale sprawdza się w prostolinijnych, nieprzesadzonych aranżacjach. Kojarzy nam się z motywem żeglarskim, jednak równie dobrze uzupełni wnętrze urządzone w innym stylu. Granatowe ściany ożywią aranżację i dodadzą jej nutkę niebanalności. Podpowiadamy, jak wykorzystać granatowy kolor w sypialni.

Granatowa sypialnia? Oczywiście, że tak! Zacznijmy od symboliki koloru. Granat jest blisko spokrewniony z błękitem, czyli barwą nieba. Błękity uspokajają nas, relaksują – bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Granat również to potrafi! To jednocześnie kolor kojarzony z dyscypliną i porządkiem, w towarzystwie którego pan lub pani domu będą czuć się znakomicie.

Granatowe ściany w sypialni – o tym musisz wiedzieć!

Granatowa sypialnia

Pamiętajmy jednak, że z uwagi na intensywność barwy granat nie jest pisany wszystkim wnętrzom. Granatowe ściany mogą dodatkowo optycznie zmniejszyć i obniżyć niewielkie pomieszczenie. Polecane są z kolei do wnętrz przestronnych, z dostępem do naturalnego, dziennego światła. Promienie słońca padające na ściany wyciągną z intensywnej barwy piękne refleksy. Z drugiej strony odpowiednio zastosowany granatowy kolor ścian pozwala na manipulowanie optycznym odbiorem wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, aby je „poszerzyć” i „powiększyć”, wystarczy na granatowo pomalować węższą ze ścian, drugą zaś – na jaśniejszy, kontrastowy kolor. Jedna granatowa ściana w sypialni czy może wszystkie ściany w tym kolorze? Powinniśmy to uzależnić od wielkości oraz kształtu pomieszczenia.

Stanęło na jednej, granatowej ścianie? W porządku! Miejmy jednak na uwadze, że również lokalizacja koloru we wnętrzu ma znaczenie. Doskonałym pomysłem jest pomalowanie na intensywniejszą, granatową barwę ściany za wezgłowiem łóżka. Dzięki temu dodatkowo zaakcentujemy strefę z łóżkiem, umieścimy ją w „centrum zainteresowania”. Granatowa ściana z łóżkiem będzie stanowiła ozdobę samą w sobie.

Granatowa sypialnia? Łącz kolory

Granatowa sypialnia

Musimy się również zastanowić nad optymalnymi połączeniami kolorystycznymi. Dobrze przy granacie będą czuły się wspomniane pokrewne barwy, czyli wszelkiego rodzaju błękity. Od nich tylko o krok do szarości. Wybierzmy np. delikatne Niewzruszoną Szarość lub Szlachetną Platynę z palety Dulux EasyCare. A może biel? Sprawdzi się tutaj odcień Nieskazitelna Biel). Poza tym nie zapominajmy, że granat granatowi nierówny. Możemy sięgnąć po klasyczny odcień palecie (jak Granat Pierwsza Klasa z Dulux EasyCare) lub zdecydować się na odcień wpadający w grafit.

Malujemy ściany sypialni na granatowo? Nie zapominajmy o dodatkach! Główna, dominująca barwa powinna mieć swoją kontynuację na poziomie detali. Dzięki granatowym poduszkom, obiciu krzesła lub wazonowi wnętrze będzie urządzone jak od linijki.