1. Sprawdź ściany

Koło kadrujące uwydatnia wszystkie niedociągnięcia, a więc przed rozpoczęciem malowania sprawdź ściany pod kątem wszelkich pęknięć, wybrzuszeń i niedoskonałości. Jeśli je znajdziesz, wyrównaj powierzchnię przy pomocy wypełniacza do ścian i pozostaw do wyschnięcia.

2. Przygotuj ścianę

Przygotowanie ściany do namalowania koła kadrującego

Jeśli ściana, na której planujesz namalowanie koła kadrującego nie była malowana przez dłuższy czas, upewnij się, że nie jest zatłuszczona ani zabrudzona, szczególnie jeśli jest to ściana kuchenna. Umyj brudne powierzchnie przy użyciu mydła alkalicznego lub innego delikatnego detergentu.

3. Przygotuj potrzebne narzędzia

Przygotowanie narzędzi do przygotowania wzoru koła

Teraz musisz przygotować warsztat pracy: kawałek sznurka, miarkę, taśmę malarską lub pineskę oraz ołówek i nożyczki.

4. Wymierz wzór koła na ścianie

Wymierzenie koła na ścianie

Określ rozmiar koła – pomyśl o tym, jak sprawdzi się ono w roli tła dla rozważanego elementu dekoracyjnego. Rozpocznij od promienia (odległość od środka koła do jego krawędzi). Utnij kawałek sznurka na długość promienia i na jednym końcu zrób pętelkę – upewnij się, że masz wystarczający zapas sznurka na pętelkę, w przeciwnym razie koło będzie mniejsze niż planowałaś. Następnie przyklej taśmą lub przytwierdź pineską drugi koniec sznurka do punktu, w którym będzie środek koła.

5. Narysuj koło

Rysowanie wzoru koła na ścianie

Teraz czas na fajną sztuczkę. W pętelkę włóż ołówek i mocno naciągnij sznurek, po czym pewną ręką namaluj okrągłe koło wokół środka. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie musisz się martwić. Wystarczy zmazać nierówny kształt i rozpocząć rysowanie koła od początku.

6. Pomaluj kontur koła

Malowanie konturu koła pędzlem

Przy użyciu małego pędzla pomaluj krawędź koła od wewnątrz, nie wychodząc poza linię namalowaną ołówkiem. Jeśli wyjedziesz farbą poza nią, usuń zabrudzenie suchą szmatką, kiedy farba jest jeszcze ciągle mokra – im szybciej, tym lepiej.

7. Wypełnij koło

Wypełnianie konturu wzoru koła na ścianie

Wypełnij kolorem całe koło, wykonując pędzlem koliste pociągnięcia. Jeśli koło jest większych rozmiarów, lepszym rozwiązaniem może okazać się użycie wałka.

8. Nałóż drugą warstwę

Wzór koła kadrującego na ścianie

Sprawdź czas schnięcia na puszce farby i po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóż drugą, stosując tę samą technikę. Jeśli malujesz ciemnym kolorem, możesz pomalować koło jeszcze trzeci raz, po czym stań kilka kroków dalej i podziwiaj swoje dzieło!